Çamaşır yıkarken alışkanlıklarınızdan vazgeçin

Çamaşır yıkama alışkanlıklarınızda yapacağınız ufak değişikliklerle; hem cebinizi hem de çevreyikorumak elinizde. Unilever’in deterjan markası OMO’nun ‘Sürdürülebilir Büyüme Stratejisi’ne ilişkin dün yapılan toplantısında konuşan Unilever Türkiye CEO’su Zeynep Yalım Uzun, Türkiye’de deterjan pazarı büyüklüğünün 740 milyon YTL ve tüketilen deterjan miktarının 340 bin ton olduğunu açıkladı.

Bu denli büyük bir pazara sahip olan bir sektörün sosyal sorumluluklarının da büyük olduğunu vurgulayan Uzun, Türkiye’de çamaşır yıkama alışkanlıklarına ve bunun neden olduğu kayıplara da değindi. “Türkiye dünyanın ön yıkama şampiyonu” diyen Uzun, yanlış çamaşır yıkama yöntemlerinin çevreye ve ülke ekonomisine olduğu kadar tüketicinin cebine de zarar verdiği uyarısında bulundu.

‘Çamaşır yıkama’ deyip geçmeyin!

– Yüksek ısı gereksiz: Bir kişi bir yıl boyunca çamaşırlarını 60 derece yerine, kumaşın cinsine ve lekenin yoğunluğuna göre daha düşük yıkama ısısında yıkarsa 21 günlük elektrik parası cebinde kalıyor. Unutmayın! Günümüzün deterjanlarının gelişmiş formülleri yüksek ısı gerektirmeden lekeleri çıkarabiliyor.

– Ön yıkamadan uzak durun: Bir yıl boyunca ön yıkama yapanların bu alışkanlıklarından vazgeçmeleri durumunda, 18 milyon YTL tutarında ve 4 Ömerli Barajı’nı dolduracak kadar su tasarrufu sağlanabiliyor.

– Çamaşır makinesini tam olarak doldurun: Türk halkının çamaşır makinelerini yarım doldurmak yerine tam dolu olarak çalıştırması durumunda, bir yılda tüm Türkiye’nin 5 yıllık içme suyu ihtiyacını karşılayacak kadar su tasarrufu elde edilebiliyor.

– Konsantre ürünler kullanın: Çamaşır tozu ve yumuşatıcılarda konsantre ürün tercih edildiğinde, bir yılda 17 Yeşilırmak Havzası’nı dolduracak kadar su tasarrufu yapmak mümkün. Ayrıca, bu ürünlerde daha az plastik kullanılıyor ve 44 milyon buzdolabının bir günde harcayacağı kadar da elektrik enerjisi tasarrufu elde ediliyor.

“Çamaşır yıkarken alışkanlıklarınızdan vazgeçin” için bir cevap

  1. Düşük sıcaklıkta yıkanan çamaşırlarda ne leke çıkıyor, ne de hijyen sağlanabiliyor. Ama çamaşırları yüksek sıcaklıkta yıkayacağımıza ki zaten her çamaşırı yüksek sıcaklıkta yıkamak mümkün değil, domestos hijyenik gibi kaliteli bir ürün kullanmak daha hesaplı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek