Çayda bulunan florür dişleri güçlendiriyor

Çayın bilinen birçok faydasının yanı sıra diş sağlığı için de birçok yararının olduğu saptandı. Çayın, içinde bulunan florür sayesinde diş minelerini güçlendiriyor.

Ondokuzmayıs Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. İlkay Tosun, çayda bulunan florürün, diş minesini kuvvetlendirdiğini söyledi.

Doç. Dr. Tosun, dünyada sudan sonra en çok tüketilen içecek olan çayın, bazı kanser türlerinden kolesterole, kan basıncından, kalp hastalıklarına kadar birçok hastalığı iyileştirici özelliği olduğunu bildirdi.

Çay, doğal olarak florür içerdiğinden dolayı diş minesini de kuvvetlendiriyor. Ayrıca ağızdaki bakterileri kontrol altında tutuyor, böylece diş yüzeyinde plak oluşumunun azalmasına yardımcı oluyor.

Şekersiz yeşil çay için

Samsun Diş Hekimleri Odası Başkanı Abdullah İlker de diş sağlığı için florürün son derece önemli olduğuna söyleyerek şu bilgileri verdi:

“Diş macunlarına, diş çürümelerini engellemeleri için florür takviye ediliyor. Kemik ve diş yapısında bozukluk olan özellikle gelişme çağındaki çocuklara da florür tablet veriliyor.

Florürün doğal yollardan alınması son derece önemlidir. Çayda doğal olarak florür bulunması nedeniyle, çayın diş macununun sağladığı etkileri sağladığını söyleyebiliriz. Özellikle şekersiz yeşil çay tüketimini öneriyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek