Cildinizi soğuk havalarda daha özenle koruyun

Soğuk havalarda cildimize özen göstermeli sağlıklı ve genç bir cilde sahip olmamızı sağlıyor. Mevsim değişiklikleri, şiddetli rüzgâr ve kuru hava… Soğuk havalarda cildimizi tehdit eden bu faktörlere karşı dikkatli olmak gerekiyor.Cilt sağlığını korumanın yolu da düzenli bakım ve doğru beslenmeden geçiyor. Memorial Tıp Merkezi Dermatoloji Bölümümden Uz. Dr. Zerrin Baysal, soğuk havalarda güzelliğin anahtarı cildimizi korumak için pratik bilgiler verdi…

Cildinizi nemlendirin

Ciltteki nem oranı özellikle mevsimsel geçişlerde çok önemli. Özellikle soğuk havalarda, cildin içerdiği su miktarı aniden düşüyor. Dolayısıyla normal zamanlarda kullandığımız cilt bakım ürünlerini değiştirmek gerekebiliyor. Bu dönemlerde yağ içeriği ve onarıcı özelliği yüksek kremleri tercih etmek iyi sonuçlar veriyor.

Sıcak su kullanmayın

Özellikle soğuk havalarda çoğumuzun ısınmak amacıyla sıcak su ile yıkanmak gibi bir alışkanlığı var. Ancak sıcak su gerçekte cilde zarar veriyor. Çok sıcak suyla yıkanmak cildi kurutarak matlaştırıcı etki yapabiliyor.

Islak saçlarla dışarı çıkmayın

Islak saçla dışarı çıkarken unutulmaması gereken ıslak deriyle dışarı çıkılmasının zararlı olduğudur. Islak deri, kuru ve soğuk hava ile temas ettiğinde deride hücreler arası suyun kaybı meydana geliyor. Rüzgâr, ıslak ciltle birleştiğinde hem soğuk havanın etkisini artırıyor; hem de fiziksel travma ile egzama gelişimine neden olabiliyor.

Bol meyve ve sebze yeyin

Vitamin ve mineraller cildimizi rahatlatıyor ve deride daha parlak pürüzsüz bir görünüm sağlıyor. Güzel bir cilt için A, C, E vitaminleri ile taze havuç, kayısı ve domateste bolca bulunan Beta Karoten’i mümkün olduğunca çok tüketmek gerekiyor.

Vücudunuza da özen gösterin

Her zaman yüz ilk planda düşünüldüğü için aslında gerçekten su kaybı yüksek olan vücut derisi ihmal ediliyor. Kışın vücudu kapatan kıyafetler tercih edildiğinden sorunun varlığı da görülmez. Her gün banyo sonrasında vücut nemlendiricisi kullanmak, basit ama çok etkili bir bakım yöntemi. Nemlendirici, cilt henüz nemliyken sürülürse daha başarılı sonuç veriyor.

Güneş koruyucu ürün kullanın

Güneş koruyucu ürünleri sadece yazın değil, her mevsim kullanılması öneriliyor. Çünkü gün ışığının olduğu her mevsimde ve saatte cildimiz UV ışınlarına maruz kalıyor ve gittikçe yaşlanıyor. Yaşlanmış ya da kırışmış ciltler için antioksidan özellikleri olan gece kremleri, maske ve cildin kalınlığını azaltmaya yönelik yöntemler tercih edilmelidir. Cilt kalınlığını azaltan en etkili tedavi yöntemi peelingdir. Ancak bu tedavinin mutlaka dermatologlar tarafından yapılan kimyasal peeling olması öneriliyor. Her mevsim öncesi, cildimizi etkileyen hava koşullarına göre gerekli tıbbi yöntemleri uygulamak, hem oluşabilecek hasarları önlüyor hem de sağlıklı bir cilde sahip olmamızı sağlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek