Çillerinizden doğal reçetelerle kurtulun

Daha çok açık tenli ve kızıl saçlı, mavi, yeşil ya da ela göz renkleri olan kimselerde görülen küçük kahverengi lekelerdir. Yüzünüzde oluşan çillerden, doğal yöntemlerle kurtulmanız mümkün. İşte yapmanız gereken işlemler…

Hayatın erken aşamalarında ortaya çıkarlar ve yazın çoğalıp kışın hafiflerler. 40-45 yaşlarından sonra genellikle kaybolurlar.

Güneşe maruz kalmış bölgelerde oluşurlar: yüz, eller, göğüs ve sırt gibi. Bu kahverengi lekeler cilt tarafından üretilen bir pigment olan melaninin birikmesinden kaynaklanır. Vücutta var olan melaninin miktarı bireylerin cilt renklerinin tonunu belirler. Güneşe maruz kalındığında cilt UV ışınlarından gelebilecek zararı azaltabilmek için, reaksiyon olarak, daha fazla melanin üretir.

Bu da melanin birikimine, dolayısıyla çil oluşumuna neden olur. Cildinizde renk farklılıklarının oluşmasını istemiyorsanız alınabilecek en etkili önlem güneşten korunmaktır. Böylece vücudunuzun kendini korumak için cilde “melanin üret” komutunu vermesine gerek kalmaz.

Çiller, yaş lekeleri (lentigines) ile benzerlik gösterebilir. Ancak yaş lekeleri hayatın ileri safhalarında ortaya çıkar ve her tür ciltte oluşabilir.

– Cildinizi ekşi sütle yıkayın. Bu, cildinizi tahriş etmeyen doğal bir peeling sağlar.

– Limon suyu, kanıtlanmış bir çil savaşçısıdır. Limonu cildinize doğrudan sürmeyin. Limon suyunu parmak uçlarınızla cildinize yedirmeniz yeterli olacaktır.

– Sebze ve meyve maskeleri yapın.

Maydanoz ve portakal

– Taze krema maskesi uygulayın. Bu maskeyi uyguladıktan sonra tamamen temizlemeyin. İnce, yumuşak bir kâğıt mendil ile hafifçe sildikten sonra, cildinize nemlendirici sürün.

– Maydanoz suyunu eşit miktarda limon ve portakal suyuyla karıştırarak nemlendirici kreminizden önce uygulayın. Çillerinizin kaybolmasına yardımcı olacaktır.

– C vitamini açısından zengin besinler tüketin. Böylece güneşe karşı cildinizi güçlendirmiş olursunuz.

Çillere karşı bitkisel önlemler

Gerekli malzemeler;
– Bayır turpu,
– Kızılyaprak,
– Salatalık,
– Limon,
– Nöbet şekeri,
– Yumurta akı,
– Sirke.

Bayır turpu ince ince kıyıldıktan sonra içinde üzüm sirkesi bulunan kavanoza konur. Ağzı sıkıca kapatıldıktan sonra bir hafta dinlendirilir. Elde edile sıvı süzülür ve yatmadan önce, ısıtılan bir tülbentle yüze sarılır.

Kızılyaprak bitkisi yirmi dakika sıcak suda demlenmeye bırakılır. Süzülerek elde edilen suyu nöbet şekeri ile tatlandırarak yemek arası bir bardak içilir.

Kuru fasulye haşlandıktan sonra süzülerek elde edilen suyuna limon suyu karıştırılır. Cilt, salatalık suyu ve yumurta akı karışımı ilavesi ile elde edilen bu karışımla günlük silinir.

“Çillerinizden doğal reçetelerle kurtulun” için bir cevap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek