Cilt bakımında doğrular ve yanlışlar

Cilt bakımında doğrular ve yanlışlar

Modern kadının vazgeçilmezi olan cilt bakımı, tavsiye ve kulaktan dolma bilgilerle yapıldığında yarar yerine zarar verebiliyor.

Güzelliğin birinci kuralı olan cilt bakımı arkadaş tavsiyesiyle veya etraftan duyulan tavsiyelerle olmuyor. Cilt bakımında sıklıkla karşılaştığımız bilgilerden hangileri doğru, hangileri yanlış merak edenler için bir rehber hazırladık.

Su ve tonik dengesi sağlanmalı

Cilt bakımında öncelikle su ve tonik dengesini sağlamalısınız. Cildinizin yaklaşık 5,5 seviyesinde pH seviyesine sahiptir. Oysa bu oran suda, kullandığınız suyun sertliğine göre, 9,5’e kadar çıkabiliyor. Tonik ise, cildinizin asit seviyesini normale döndürüp, dengeyi sağladığından, su kullanarak bu dengeyi tekrar bozmuş oluyorsunuz. Piyasada satılan tonikleri daha dikkatli inceleyip kendinize uygun bir tanesini seçebilirsiniz.

Gece ürünlerinin seçimi

Bazı kadınlar gece ürünlerini, günlük olarak kullandıklarından daha ağır olmasını isterler ama aslında daha yoğun bir kreme ihtiyaç yoktur.

Belki gündüz kullandığınız kremden daha farklı özelliğe sahip bir ürünü tercih edebilirsiniz. Mesela sıkılaştırıcı ya da yaşlanmayı geciktirici ürünler gibi. Ama bunları da hafif ürünlerden seçebilirsiniz. Hem böylece sanki yastığınız yüzünüze yapışacakmış gibi bir kalıt da bırakmaz.

Gece ve gündüz ürünlerinin farkı

Gündüz ve gece ürünleri farklı olmalı. Bu yanlış bir bilgidir. Eğer cilt probleminiz yoksa tek yapmanız gereken bunu korumak için cilt bakımı yapmanız.

Kullandığınız ürünleri de günde iki kez kullanabilirsiniz. Bazıları SPF içeren ürünleri gece kullanmak istemez ama aslında bunda problem yoktur. Eğer çok az makyaj yapıyor, ya da kullandığınız temizleyicinin makyajınızı nazikçe ve tamamen temizlediğini düşünüyorsanız, o zaman sorun yok. Yüzünüzü yıkayıp, kurular, uygun toniği kullanırsanız, sorun kalmaz.

Çok her zaman iyi değildir

Cilt, bir üründen sadece belli miktarları kabul eder ve bunun fazlası buharlaşıp heba olur. Ürünün tamamı cilde nüfuz etse, gerekenden fazlasının gidebileceği bir yer yoktur. Bu da, gözeneklerin tıkanmasına ve birikimlere sebep olur. Bu nedenle ürünü az sürün. Fazlasına ihtiyacınız varsa ekleyebilirsiniz.

Göz kremi göz bölgesinin tamamına sürülmelidir. Hiç de iyi bir fikir sayılmaz. Göz kremi, yüz kreminden çok farklıdır. Cildin içine nüfuz etmez, yüzeye yayılır. Sürdüğünüz miktar, bir pirinç tanesinden fazla olmamalıdır. Üstelik de bu miktar, iki göz için birden kullanılan miktardır. Gündüz, sadece gözaltına sürüp, gece de tüm göz çevresine sürün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek