Cilt çatlaklarını yok etme önerileri

Selülit için birçok tedavi yöntemi, krem ve bitkisel tedavi yolları varken, cilt güzelliğini bozan çatlaklara karşı yapılabilecekler hakkında kimse bir şeyler söylemiyordu. Oysa aşırı kilolardan veya doğum sonrasında oluşan cilt çatlaklarını yok etmek çok da zor değil…

Çok kilo alıp vermekten ya da doğum sonrası vücudumuzda hayatımız boyunca taşınacak izler, çatlaklar oluşur. Aynaya bakmanın kabusa dönüştüğü çatlakları artık yok etmek mümkün. Nasıl mı? Cilt çatlakları ile ilgili merak edilen bütün soruların cevabını Epibeauty’nin sahibi Estetisyen Figen Yaşar Şen cevaplandırıyor…

Vücut çatlakları (striae) çatlakları nedir, nasıl oluşur?

Cilt üst üste sıralanmış olan epidermis, dermis ve hipodermisten oluşur. Dermis; cildin çatışıdır, koruyucusudur. Kolajen lifler; cildin dayanıklılığını, derinliğini ve yapısal bütünlüğünü sağlar. Elastin liflerse daha incedir. Birlikte bir ağ oluşturur ve cildin elastikiyetinde önemli bir rol oynarlar.

Kolajen ağlar düzensizleşir ve elastin lifler koparsa, cildi sıklaştıran tüm yapı yıkılır ve cilt yaraya benzer çizgili bir hal alır. Basit bir anlatımla, deri altındaki yağ miktarının normalden fazla artıp azalmasıyla, aynı hızda ve oranda esnemeyi başaramayan cilt yıpranır, yırtılır, ayrılır. Daha sonra bu bölgeyi vücut, onarım dokusuyla doldurmaya çalışır ve yara izi gibi (sönmüş balona benzer) izler oluşur. Bu izlere striae (çatlak) denir. Bunlar yeni oluştuklarında, derecelerine göre açık pembeden morumsu tonlara kadar değişik renklerde olup, uzun vadede beyaza yakın bir renk alırlar.

Aşırı kilo alıp verme, hamilelik, ağırlık çalışan sporcularda omuz bölgesine aşırı yük binmesi, ergenlik çağında hızlı büyüme/ kortizon kullanımı, glükokortikoid hormonlar, yanlış beslenme ve bazı hastalıklar (Cushing sendromu, Marfon sendromu vb.) çatlakların oluşmasına neden olur.

Çatlaklar tıbbi bir sorun oluşturur mu?

Tıbbi bir sorun oluşturmazlar fakat kozmetik ve estetik olarak rahatsız edici bir durumdur.

Fazla kilo alıp vermekle oluşan çatlaklarla, hamilelik çatlaklıkları arasında bir fark var mıdır?

Hamilelikte genellikle beşinci aydan sonra görülmeye başlayan çatlaklar daha çok karnın alt bölgesine yerleşirler. Zamanla ve orantısız kilo alımı devam ederse bacaklarda, göğüslerde, bel çevresinde ve kollarda da oluşabilirler. Fazla kilo alıp vermedeyse durum çok farklı değildir, sadece bacak ve bel çevresindeki çatlaklar daha sık olarak görülebilir.

Çatlaklar kendiliğinden iyileşir mi? Güneşlenmek bir tedavi yöntemi midir?

Çatlaklar kendiliğinden iyileşmez, bronzlaşmakla görünürlüğü kaybolmaz; aksine açık renk kalacağı için görsel olarak daha belirgin bir hal kazanır. Ayrıca zayıflamakla da kaybolmazlar. Kalıcı çözümleri ancak tıbbi tedavi sağlayabilir.

Çatlakları tedavi ettiği iddiasındaki kremler ne kadar etkilidirler?

Kremler ancak çatlaklar oluşmadan önce kullanıldıklarında büyük ölçüde faydalı olabilirler. Çatlaklar oluştuktan sonraki dönemdeyse bu tür kremlerin çok faydası olmaz.

Çatlaklar nasıl tedavi edilir?

Hekimler tarafından uygulanan değişik tedavi yöntemleri vardır. Biz yeni ve etkili bir tedavi yöntemi olan Derma-Terapi uygulayarak çok başarılı sonuçlar alıyoruz.

Derma-Terapi, üzerinde 192 adet mikro iğne olan bir aparatla ciltte 1 santimetrekarede yaklaşık 300 adet mikro kanal açıp, cildin onarım mekanizmasını uyararak bu kanallar aracılığıyla büyüme faktörü, PRP plazma, biyomimetik peptitler içeren formülleri cilde zerk etme esasına dayanan bir tedavi yöntemidir. Bu maddeler hücrelerin ciltte çoğalmasını sağlamanın yanı sıra, fibroblast, kretinosit gibi hücrelerin ihtiyaç duyulan kolajen, hyalüronik asit ve elastin lifler gibi oluşumların daha fazla üretimini tetikler. Tedavi sonunda çatlakların belirginliği büyük ölçüde kaybolur. Hastada estetik kaygı oluşturmayacak düzeye gelinir. Bu tedavi yöntemi mutlaka hekim tarafından uygulanmalıdır.

Tedavi, çatlak sorunu olan herkese uygulanabilir mi?

Öncelikle tedavinin uygulanacağı hasta, uygulamayı yapacak olan hekim tarafından muayene edilir. Gebelik, diyabet ve habis hastalıklarda prensip olarak tedavi uygulanmamaktadır. Hekimin tıbbi kanaati tedavinin uygun olduğu yönündeyse, 18 yaş üstü tüm yaş gruplarına, cinsiyet ayrımı yapmaksızın uygulanabilir.

Bu tedavi herkeste aynı sonucu verir mi?

Tıpta hiçbir tedavi herkeste aynı sonucu vermez. Kişinin yaşı, kilosu, cilt tipi, genetik yapısı, kullandığı ilaçlar, beslenme şekli, yaşam tarzı ve en önemlisi çatlak oluşumundan sonra ne kadar zaman geçtiği tedavinin sonucunu doğrudan etkileyen faktörlerdir. Buna rağmen Derma-Terapi, tedavi sonucunda hemen her hastayı mutlu eden bir yöntemdir.

Uzun zaman önce oluşan çatlaklarla, daha yeni oluşmuş olan çatlaklar arasında uygulanan tedavi arasında bir fark var mı?

Yeni oluşmuş çatlakların tedavi süreci daha kısa ve hasta açısından daha az zahmetlidir. Kullanılan ilaç türleri, miktarları farklıdır ve uygulamanın seans sayısı da değişmektedir.

En etkili sonuç için bu seanslar ne kadar süre uygulanmalıdır?

Her seans 30-45 dakika sürmektedir. Hekimin muayene sonucu değerlendirmesine göre 1-2 hafta aralıklarla, 8-10 seans tedavi, çatlak tedavisinde etkilidir. Kür bittikten sonra hekimin önerisiyle 2-3 ayda, 1-2 kez yapılacak olan tedaviyle devamlılık sağlanır.

Seanslar sonrasında kişinin yapması ya da yapmaması gereken şeyler nelerdir?

Tedavi sonrasında özel bir bakım gerekmez, hasta sosyal hayatına devam edebilir. Güneş hassasiyeti yoktur. Hekimin kişiye özel önerileri olabilir.

Derma-Terapi’yi sadece çatlak tedavisinde mi kullanıyorsunuz?

Anti-aging, derin akne ve yanık izleri, göz altı morlukları, cilt lekeleri, bölgesel incelme, selülit ve saç dökülmesi tedavilerinde de etkin bir şekilde kullanıyoruz.

“Cilt çatlaklarını yok etme önerileri” için 10 cevap

  1. iyi günler Derma roller evde kullanıyorum ama ayriyetten bi krem kullanmama gerek varmı.doğum sonrası çatlaklarım için kullanıyorum,bunu çok merak ediyorum cevap verirseniz sevinirim…iyi akşamlar…

  2. İyi gunler ben 25 yasında 4 yıllık evli 2 cocuk annesiyim cocuklarımın arasında 1 yas var ılk cocugumda karın bolgemde olusan catlaklar 2.cocugumda naredeyse tum vucudumda olustu. 2 hamileligimde de 8 kilo almama ragmen neden bu kadar fazla olmalarına anlam veremıyorum piyasada bulunan ürünlerin neredeyse hepsini kullandım ama hic birisi ise yaramadı eşiminde benden uzaklasmasıyla bunalıma girdim ne olur yardım edin

  3. arkadaslar eger hamile iken vazelin ve bebe yagını veya badem yagını karıştırıp hamilelik boyu sürün çatlaklar oluşmayacaktır ben denedim

  4. zayıflama sonucunda cıldımde catlaklar olustu nasıl yok edecegımı bılmıyorum catlak goruntusu benı cok rahatsız edıyor (20 yasındayım)

  5. 16 yaşındayım kilo nedeniyle bacaklarımda çatlaklar oluştu beni çok rahatsız ediyo.yaklaşık 2 sene önce de kortizon kullanmştım bunun bi etkisi olur mu ve bu çatlaklardan nasıl kurtulurum

  6. cildim cok kuru ve asırı kilolu deilim ama bir ara zayıflamısdım buda kalcamda catlakları olusmasını sagladı cok yok ama ben aşırı rahatsız oluyorum bu durumdannn ve daha 18 yasındayım :( ne yapacagmı bilmiyorum!

  7. ben avusturalyada yasiyorum haziranda turkiyeye 6 haftaligina gelmek istiyorum dogum sorasi karnimda kollarimda ve bacaklarimin arka tarafinda catlaklar olustu ve goz alti morluklarim cok var sadece 2 haftami ayirabilirim bana nasil yardimci olursunuz bu durum beni pikolojikmen cok etkiliyor hep pantolon yiymek zorunda hissediyorum acikcasi utaniyorum cevap verirseniz sevinirim

  8. dogum sonrası catlaklarım var ve bunları sorun ediyorum bunlardan bir an once kurtulmak istiyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek