Kreminizi evde hazırlayın

Kozmetik ve cilt bakım ürünlerinin fiyatlarının yüksek olması ekonomisi müsait olmayan bazı hanımlar için sorun teşkil edebiliyor. Bu gibi durumlarda güzel ve bakımlı olmaktan vaz geçmek yerine kendi bakım ürünlerini uygun maliyetlerle hazırlamak alternatif bir yol. İşte bu durumlar için size birkaç bakım kremi tarifi…

Kuru ciltler için kremler

– 10 gram ispermeçet, 5 gram beyaz balmumu, 40 gram tatlı badem yağını hafifçe ıslatarak karıştırın.

– 10 gram beyaz balmumu, 5 gram katı parafin’i bir kaba koyarak hafifçe ısıtın. Karıştırmayı ara vermeksizin bu ürüne 35 gram tatlı badem yağı, 5 gram gliserin birkaç damlada parfüm ekleyin.

Yağlı ciltler için kremler

– 38 gram stearin’i emaye bir kapta eritin.

Başka bir kaba; 1 gram potasyum karbonat, 70 gram gliserin, 200 gram saf su koyun ve 90°C kadar ısıtın. Bu karışıma azar azar stearin’i eklerken, bir yandan da ısıtmaya devam edin.
Elde edeceğiniz karışımı soğumaya bırakın. Hızlı hızlı karıştırarak ikinci ve üçüncü kez ısıtın.

Bütün ciltler için kremler

Krem 1:
– 10 gram balmumu,
– 40 gram tatlı badem yağı,
– 0.5 gram sodyum borat
Bu malzemeleri iyice karıştırıp kullanın. Bu karışıma ‘Gallien Merhemi’ denir.

Krem 2:
– 10 gram lanolin
– 10 gram tatlı badem yağı
– 10 gram maynezi karbonatı
– 25 gram gül suyu
– 25 gram portakal çiçeği suyu

Bu malzemeleri karıştırıp kullanın Bu karışıma da ‘Köpüklü Gougerot’ denir.

Kremler ve cilt kuruması

Kremler cildin kurumasına karşı köklü bir çözüm getiremezler ama bazı özel kremler cildi çok etkili olarak koruyabilirler. Cildin kuruması hepimizin bildiği bir terimdir. Rüzgâra, kuruluğa, güneşe, pisliğe karşı korunmasız bir cilt, hızla sağlığını bozan bu doğal sonuca uğrar. Saydam tabaka hücreleri sularını kaybederek kurur.

Kremlerin görevleri

Hiçbir krem cildi derinlemesine nemlendiremez. Kremler saydam tabakanın sadece yüzeydeki kısımlarında etkin bir rol oynayabilirler.

Cildin korunması iki aşamada gerçekleşir;

– Hafif terlemelerin yaratacağı su kayıplarının engellenmesi gerekir. Bu üst deriyi dış etkenlere karşı tecrit eden korumayı önleyen kremlerin görevidir. Söz konusu kremler hava saldırılarına karşı bir engel oluşturur ve terlemenin yarattığı su kaybını yavaşlatır. Günümüzde higroskopik element olarak sütten elde edilen amino asitler cildin nemliliğinde önemli rol oynayan tabakanın asitlik oranını dengeleme gücüne sahiptir.

– Aynı zamanda deriye nemlendirici elementler sağlamak gerekir. Bu da higroskopik element esaslı nemlendirici kremlerin görevidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek