Cilt sağlığınız için cildinizin rengini öğrenin

Cilt sağlığını korumak ve güzel bir cilde sahip olmak için kadınların gündelik yaşamlarının bir parçası olan cilt bakımı yapmadan önce dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var. Bunların başında cilt rengini bilmek geliyor.

Cilt tipi kadar cildin renginin de doğru bilinmesi gerekir. Öncelikle bilmeniz gereken, cildin renginin pigment derecesine bağlı olduğudur. Açık renk ciltler soluktan pembeye, bejden gül pembesine kadar değişir. Koyu cilt rengi ise buğdaydan esmere, açık kahverenginden siyaha kadar gider.

Açık tenliler risk altında

Cilt uzmanları cildin birçok tonunun bulunduğunu, esmer ciltlerin 35 ton, beyaz ciltlerin ise 10 ayrı tonda dağılım gösterdiğini vurguluyor.

Cildin rengi cildin yapısına ve niteliğine etki etmediği için, cilt renklerine bağlı olarak farklı bakımların yapılmasına gerek yoktur. Yalnız, açık renk ciltleri, güneşten daha fazla etkilendiği için güneşe çıkarken daha çok korumak gerekir.

Koyu ciltliler çok şanslı

Soğuk havalarda kuruyan esmer ciltler, grimsi bir renk alırlar. Genel olarak cilt ne kadar koyu renkteyse, cildin yaşlanması da o kadar geç olur.

Açık renk ciltler, kolay kurudukları için çok çabuk yaşlanırlar. Oysa koyu renk ciltlerde dengeli dağılmış olan pigmentler güneş ışınlarını engelleyen bir filtre görevi yapar. Bu tür yağlı cildin üstü, nemi içinde tutan bir koruyucu sayılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek