Çocuk doğurmak meme kanserinden koruyor

Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalara göre meme kanserine yakalanma riskini azaltan nedenler arasında çocuk doğurmak da bulunuyor.

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kenan Erzurumlu, evlenip çocuk doğurarak emzirmenin meme kanseri riskini azalttığını söyledi.

Prof. Dr. Erzurumlu, kadınlarda en sık meme kanseri görüldüğünü belirtti. Bu hastalığın belirgin bir nedeninin bulunmadığını kaydeden Prof. Dr. Erzurumlu, genetik faktörlerin etkili olduğunu ifade etti.

Prof. Dr. Erzurumlu, “Ailesinde daha önce meme kanseri olan kadınların bu hastalığa yakalanma riskleri daha yüksektir. Kanseri önleyen faktörlerin başında çocuk emzirme gelir. Kanserin ortaya çıkmasında, unsurlardan biri memenin östrojene maruz kalmasıdır.

Östrojen hormonu, emzirme sırasında ve gebelikte azaldığından meme için koruyucu faktör oluşturuyor. Dolayısıyla bu kansere yakalanmamak için evlenmek ve çocuk doğurmak önemli bir önleyici faktördür. Emzirmenin süresi ne kadar uzun olursa o kadar iyidir” dedi.

Meme kanserinin genellikle 40’lı yaşlarda görüldüğünü dile getiren Prof. Dr. Kenan Erzurumlu, tedavide erken tanının çok önemli olduğunu kaydetti.

Erkeklerde de meme kanserinin görülebileceğini ifade eden Prof. Dr. Erzurumlu, ancak erkeklerde görülme olasılığının kadınlara göre daha düşük olduğunu söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek