Çocukla çocuk olmak doğru mu?

“Siz ona nasıl davranırsanız, o da etrafına öyle davranır.” diyen uzmanlar, anne-babaların, çocuklara nasıl bir otorite uygulayacakları konusunda dikkatli olmaları gerektiği konusunda uyarıyor.

Çocuğun kişilik yapısı üzerinde anne-babanın beden dili, konuşma tarzı, hal ve davranışı ve sözel dildeki duygu ve düşünce içeriği ile kullanılan kelime ve kavramlar büyük önem taşıyor. Bunların birçoğu çocuğun davranışı karşısında anne ve babanın tepkisi olarak ortaya çıkıyor.

Çocuğa nasıl bir otorite uygulamalı?

Baskıcı veya otoriter anne-baba tutumunun tavsiye edilen demokratik anne-baba tutumundan farkı, büyük ölçüde bu tepkilerde kendisini gösterir. Anne-baba ile çocuk arasında iletişim sorunlarının önlenmesi, çocuğun kurallara uymakta zorlanmaması, kendine güvenli olması tepkinizin şekline bağlıdır.

Çocuklarla iletişimde tepki eşiği çok önemlidir. Eğer çocuğunuzla duygusal açıdan yakın, değer veren, dinleyen ve açıklayan bir iletişim içindeyseniz çocuğunuz sizin nelere önem verdiğinizi bilir.

Tepki eşiği hayatın ilk aylarında çocuk üzerinde etkili olmaya başlar. Mesela çocuk sebepsiz yere ağladığında, yemek yedirirken yemeyip ağzındakini püskürttüğünde, biraz daha büyüyüp eşyaları döküp kırdığı, prizlere uzandığı sırada gösterdiğiniz tepki şekli, çocuğumuza karşı tepkinizin eşiğini belirler.

İlk aylar, çocuğun gözle takip edilmesi veya tehlikelerden uzak tutulması, gelişimine göre serbestlikler verilmesi gereken bir zamandır. Böyle olunca da çocuk olumsuz bir davranış yaptığında hafifçe kaşınızı kaldırmanız, sakin bir şekilde yapmamasını söylemeniz, çocuk prize uzanmak gibi tehlikeli bir şey yapıyorsa çok tehlikeli olduğunu söylemeniz bile yeterli olur.

Küçük çocukları izlerseniz, yeni bir davranış yaptıklarında sürekli anne-babalarını izlerler. Bazı anne-babalar çocuğun en küçük olumsuz davranışında bağırma, haykırma şeklinde tepki verir. Bu da mizaçlarına bağlı olarak bazı çocukların bu tepkilere karşı duyarlılığının azalmasına yol açabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek