Çocukla sağlıklı iletişim kurma yolları

Uzmanlar, bebeklerin sağlıklı olabilmeleri için anne-babası arasında sarılma, doyurma, sevgi paylaşımına dayalı bir ilişkinin bulunması gerektiğini belirtiyor. İşte çocukla sağlıklı iletişim kurmanın yolları…

Ortak bağ bebekte, doğumdan önce oluşuyor. Bebek, annenin kalp atışlarına ve sesine tepki verir. Babalar, gebelik döneminde eşlerine anlayış ve özel ilgi göstermeli, bebeğin anne karnındaki gelişimi ile ilgilenmelidir. Araştırmalara göre, eşinden destek gören, huzurlu bir hamilelik geçiren annelerin çocuklarının daha sağlıklı oldukları görülüyor.

Yeni doğanın dünyaya güven duyması için:
– Düzenli bir program oluşturun.
– Ağladığı zaman yanına gidin.
– Acıktığı zaman doyurun.
– Bezini sıklıkla değiştirin.
– Onunla oynayın, alçak sesle konuşun.
– Babalar bebekleri çıplak olarak göğüslerine yatırabilir, sallanan koltukta onlara hikaye okuyabilirler.
– Uyku düzeni oluşturun. Doğum öncesi kullandığınız müziği, masalı, ninniyi dinletin.
– ‘Güven oyuncağı’ belirleyin. Yumuşak, hafif bir oyuncağı, örneğin siyah-beyaz panda, sürekli yanında bulundurun.
– Uyumadan önce elini yüzüne sürterek, ellerini tutarak kendini rahatlatmasını sağlayın. Aynı sözcükleri kullanarak ona iyi geceler dileyin.

Onun da bir kişiliği var

Babalar çocuklarıyla iletişimlerinde nelere dikkat etmeli?
Bebeğinizin bakımında görev alın. Onun sağlığı, beslenmesi, temizliği, ağladığında sakinleştirilmesi ve tüm ihtiyaçlarının karşılanması konusunda becerilerinizi geliştirin. Onun da bir kişiliği olduğunu, sevdiği ve sevmediği bir şeylerin olduğunu unutmayın. Bunları, doğduğu andan itibaren takip etmeye ve öğrenmeye başlayın.

Unutmayın ki bu iletişim, daha sonra sürecek olan sağlıklı bir ilişkinin önemli bir başlangıcıdır. Çocuğunuzun üzerinde korkuya dayalı bir disiplin uygulamayın.

Sizinle rahat ve açık bir ilişki kurabilmesi için ona fırsat verin. Tam tersi olarak tamamen disiplinsiz, kuralsız ve kontrolsüz bir disiplinin de çocuk üzerindeki olumsuz etkilerini göz ardı etmeyin.

Yoğun bir iş temposu nedeniyle çocuklarıyla daha az vakit geçirmek zorunda kalan babaların da onlarla sağlıklı iletişim geliştirebilmeleri ve çocuklarına yeterli ilgi gösterebilmeleri mümkündür. Önemli olan kısa da olsa çocuklarla özel zaman geçirmek ve bu zaman diliminde çocuğun psikolojik ihtiyaçlarıyla ilgilenebilmektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek