Çocuklarda sinüzite dikkat

Yapılan araştırmalar, sinüzitin tedavisinde geç kalınması veya ihmal edilmesi durumlarında, orta kulak iltihabıyla birlikte işitme kaybına ve akciğerde oluşabilecek kronik sorunlara yol açtığını ortaya çıkardı.

Erişkinlerde çok iyi bilinen sinüzit hastalığının çocuklarda da sık rastlanılan önemli bir sağlık sorunu olduğunu fakat çoğu kez gözden kaçırılarak ihmal edildiğini belirten KBB Uzmanı Doç. Dr. Erhun Şerbetçi, “Sinüzit ihmale gelmez. İşitme kaybı ile sonlanabilecek orta kulak iltihaplanmaları ya da kronik akciğer sorunlarına yol açabilir” diyerek aileleri uyardı:

“Çocuklarda bağışıklık sisteminin henüz tam gelişmemiş olması, alerjik eğilimlerin sıkça görülmesi ve üst solunum yolu enfeksiyonlarının daha sık ortaya çıkması onları burun boşluğu ve yüz kemikleri içerisindeki sinüz denilen havalı boşlukların iltihaplanması anlamına gelen sinüzit hastalığına daha çok eğilimli kılıyor. Ayrıca çocuklarda görülen ve halk arasında geniz eti denilen adenoid dokusu mikrobik odak olarak ya da kitle etkisi ile sinüslerin temizlenmesini bozarak çocuk sinüzitlerinin oluşmasına yol açabiliyor.

İlkokul döneminde artıyor

Çocuk sinüzitleri 3 yaşından sonra başlıyor ve 7- 8 yaşlarına kadar sıkça görülebiliyor. Çocukların ana okuluna ya da ilkokula başladıkları dönemde görülme sıklığında bir artış yaşanır. Ciddiye almak gerekir. Aksi takdirde, işitme kaybından kronik akciğer sorunlarına kadar pek çok hastalığı beraberinde getirebilir.”

Burun tıkanıklığına dikkat

Çocuk sinüzitlerinin en önemli belirtileri burun tıkanıklığı, burundan konuşma, burun ve geniz akıntısı, inatçı öksürükler, sık sık nezle ve grip olduğunun söylenmesi ve dalgınlık – dikkat kusurları gibi yakınmalardır. Yakınmaların 10 günden fazla sürmesi halinde önlem alınması gerekir.

Bir üst solunum yolu enfeksiyonu belirtileri, 10 günden fazla sürüyorsa burada bir sinüs tutulması vardır ve bu belirtiler 3 aydır sürüyorsa sinüzit kronik hale gelmiş demektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek