Çocuklarımızın dişleri çürük

Ülkemizde 6 yaş grubu çocuklarda çürüksüzlük oranının yüzde 16 olduğunu belirten uzmanlar, çocuklarda 6-12’nci aylardan itibaren diş sağlığının başlanmasının diş çürüklerini büyük oranda önlediğini söyledi.

Konya’da Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Selma Çivi, Yrd. Doç. Dr. Kamuran Marakoğlu ile Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Sibel Yıldırım Türkiye’de ağız diş sağlığı ile ilgileri verileri değerlendirerek ilginç sonuçlara ulaştı.

Türkiye’de ağız diş sağlığı ile ilgili verileri değerlendirdiklerini anlatan Doç. Dr. Yıldırım, “6 yaş grubu çocuklarda çürüksüzlük oranı yüzde 16, 12 yaş grubunda yüzde 19, 30-35 yaş grubunda yüzde 3 olduğu görülmektedir. Halbuki Dünya Sağlık Örgütü’nün ağız diş sağlığı konusundaki 21’inci yüzyıl hedefleri 6 yaş grubunda yüzde 80 çürüksüzlük oranı ile 12 yaş grubunda kişi başına düşen çürük, kayıp, dolgulu, diş sayısı toplamı oranının 1. 5 olması şeklindedir. Bu oran ülkemizde yerleşmiş bir koruyucu diş hekimliği anlayışının olmadığı ve bir an önce başlatılmasının gerekliliğini göstermektedir” dedi.

Çocukların çoğunun ağrılı bir diş çürüğü deneyiminin sıklıkla yaşandığı yaklaşık 3 yaşına kadar diş bakımı alamadığını ifade eden Doç. Dr. Yıldırım, şunları söyledi:

“Sosyo-ekonomik seviyesi düşük gruptaki çocukların yüzde 30’unda bu dönemde diş çürüğü bulunmaktadır. Erken çocukluk döneminde diş çürükleri önlenebilir bir durumdur. Ağız diş sağlığı genel vücut sağlığını doğrudan etkileyen bir faktör olduğu için bireyin tam olarak sağlıklı kabul edilebilmesi tüm doku ve organların sağlıklı olması gerekir. Bu konuda en kolay ve etkili yaklaşım ise koruyucu uygulamalardır. ”

Çocuklarda çürüksüzlük oranını artırmak diş, aile ve çocuk doktorlarına büyük görev düştüğünü söyleyen Yıldırım, “Bu evrede diş hekimi, ağız-diş sağlığı ve hijyen uygulamaları konusunda gerekli bilgileri aileye aktarma fırsatı bulacaktır.

Çocukta diş çürüğünün kaynağı tespit edilerek ağız hijyeni için 2 yaşından itibaren florlu diş macunu kullanmasını önerecektir. Diş fırçalamanın ise, aile yardımıyla 8 yaşına kadar sürdürülmesini isteyecektir” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek