Çocukta iştahsızlık hastalık belirtisi olabilir

Çocuğunuz iştahsızsa hemen doktora koşun. Çünkü iştahsızlık hastalık habercisi ya da hastalık sonucu olabiliyor. Yemek yememe isteği, sanılandan çok daha önemlidir. Çünkü iştahsızlık, bazı hastalıkların belirtisi olduğu gibi, bazı hastalıkların da sonucu olarak gelişebiliyor.

Çocuk bazen kendini oyundan alamadığı için bazen dersini yarım bırakmak istemediği için bazen de iştahı olmadığı için yemek yemiyor. Çocukların yemekten kaçmaları bazen masum bir tercihe bağlı olabiliyor. Ama çoğu zaman bu tavrın altında iştahsızlık yatıyor.

Dr. Salim Erdoğan’ın verdiği bilgilere göre; iştahsızlık, normal ihtiyacı karşılamak için gerekli olan gıdanın alınamaması halidir. Vücudun bazal metabolizması (günlük hareketler için gerekli olan kalori) dışında, çocuklarda büyüme ve gelişme için de lazım olan kalorinin alınması gerekir. Bu da dengeli ve düzenli beslenme ile mümkündür. Bebeklik çağında ilk aylar dengeli ve düzenli beslenme, günde 8-10 öğün anne sütü emme anlamına gelir. Bu öğün sayısı giderek azalır. Bir yaşında 4-6 öğüne iner. Bir çocuğa beslenme alışkanlığı, ilk 2 yıl içinde kazandırılır.

En büyük rol anneye düşüyor
Çocuğun beslenme alışkanlığı kazanmasında en büyük rol anneye düşüyor. Bu dönemde yemek yemeye alıştırılamayan bebek ileride de aileye problemler yaşatabiliyor. Çocuğun gelişigüzel yemek yeme alışkanlığı, iştahsızlığın başlıca nedenini oluşturuyor. İştahsızlık, her zaman önemli olmakla birlikte, çocuğun büyüme ve gelişmesini tamamlayıncaya kadar sağlık açısından daha da önem taşıyor. İştahsızlık birçok hastalığın habercisidir. Hem bedensel hem de ruhsal hastalıklarda iştahsızlık görülebilir. Bu hastalıklardan bazıları şunlardır:

– Anemi dediğimiz kansızlık hali
– Bazı vitamin ve mineral eksiklikleri
– Her çeşit enfeksiyon hastalıkları
– Bağırsak parazitleri
– Karaciğer ve böbrek hastalıkları
– Kanserler
– Metabolik hastalıklar
– Psikolojik hastalıklar

“Çocukta iştahsızlık hastalık belirtisi olabilir” için bir cevap

  1. bebeğim 14 aylık ve çok iştahsız onu doktora götürdük demir eksikliği cıktı sabahları hiç bisey yemiyo meme hep ağzında iki kasık yedimi daha fazla yemiyo tükürüyor bana biilgi verirseniz çok sevinirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek