Çölyak hastalığı ölümcül olabiliyor

Türkiye’de, dünyadaki en yaygın genetik hastalık olan gıda alerjisi çölyak hastası 1 milyon kişiden sadece 15 bin tanesine ulaşılabildiğini belirten uzmanlar, çölyak hastalığına teşhis konulamadığında ölümcül sonuçlara yol açtığını belirtiyor.

Ege Çölyakla Yaşam Derneği Başkanı ve Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Bölümü Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sema Aydoğdu, çölyak hastalığının, diğer gıda alerjilerinin 1-2 yılda geçmesine rağmen, ömür boyu süren tek gıda alerjisi olduğunu söyledi.

Bu hastalığa sahip olanlarda, buğday, arpa, çavdar ve yulaftaki bitkisel protein glutenin, alerji yaptığını belirten Aydoğdu, alerji sonucu ince bağırsağın sindirim ve emilim fonksiyonunun bozulduğunu kaydetti.

Geçmeyen ve adı konmamış her türlü yakınmalar

Türkiye’de tahmini olarak 1 milyon çölyak hastası bulunmasına rağmen en iyimser tahminle bunlardan sadece 15 binine ulaşılabildiğini ifade eden Aydoğdu, şöyle konuştu:

“Hastalığın başlıca belirtileri, ishal, karın şişliği ve çok hızlı zayıflama. 0-5 yaş grubu çocukların ishal yakınmasıyla gelme olasılıkları yüksek. Israrlı demir tedavisine rağmen devam eden kansızlık, en önemli belirtilerinden biri. Eklem ağrıları olabilir, bir türlü geçmeyen ağız içi yaraları, genç çocukların buluğa ermesinde gecikme, karaciğer hastalığı, cilt dökülmeleri de… Bir türlü geçmeyen ve adı konamamış her türlü yakınmada, çölyak hastalığı düşünülmeli.”

Kemik erimesi ve düşüklere dikkat

Yetişkin hastaların tamamına yakınında ise kemik erimesi gözlendiğine dikkati çeken Aydoğdu, şöyle devam etti:

“Bunun, menopozdaki kemik erimesiyle karıştırılmaması lazım. Menopoz öncesi ağır bir kemik erimesi çölyak hastalığının habercisi olabilir. Bunun yanı sıra sık düşük yapılması da hastalığın başka bir belirtisidir. Türkiye’de bunun nedeni olarak şeker hastalığı veya kedilerden geçen toksoplazma enfeksiyonu bilinir ve kadın doğumcular buna yönelik tetkikler yapar ama hiçbir kadın doğumcu, sık düşük yapan kişide çölyak hastalığını araştırmaz. Yaş ilerledikçe hastalık o kadar farklı sistem bulgularıyla karşımıza geliyor ki bu yüzden hekimler, tüm dünyada tanımakta zorlanıyorlar.”

Her an ortaya çıkabilir

Aydoğdu, “çölyak”ın, bir çocukluk hastalığı olmadığına işaret ederek, çölyaklı kişilerin, hastalığa genetik yatkınlıkla doğduklarını dile getirdi. Şu ana kadar hastalıkla ilgili tek sorunlu genin bulunamadığını belirten Aydoğdu, “Çok fazla sorunlu gen var. Öyle bir an geliyor ki tetikleyen bir mekanizmayla genetik yatkınlık hastalığa dönüşüyor. Ama bunun ne zaman olacağı belli değil. Literatürde 80 yaşında bu hastalığın ortaya çıktığı bir kişi kaydedilmiş. Hastalık, hayatın herhangi bir döneminde, herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir” diye konuştu.

Hastalığın Türkiye’de yeterince bilinmediğini ifade eden Aydoğdu, bu nedenle glutensiz ürünlerin şimdilik İstanbul, Ankara ve İzmir’de satıldığını kaydetti. Çölyak hastalarının, diyete kesinlikle uyması gerektiğini vurgulayan Aydoğdu, diyete uymayanlarda mide ve bağırsak kanseri, tiroid bezi ve şeker hastalığıyla ilgili sorunların ortaya çıkabileceğini bildirdi.

“Çölyak hastalığı ölümcül olabiliyor” için bir cevap

  1. çölyak hastaları için dernek tarafından hazırlanan cep alış veriş defteri var mı varsa biz nasıl alabiliriz. bilgi verilmesi ricasıyla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek