Corona virüsü nedir?

Corona virüsü, son günlerde birçok ölüm vakasına neden neden olan ve Orta Doğu Solunum Sendromu olarak da adlandırılan bir virüs enfeksiyonudur.

Corona virüsü nedir?

Son zamanlarda neden olduğu ölümlerle yoğun endişeye yol açan Corona virüs enfeksiyonu, MERS (Middle East Respiratory Syndrome – Orta Doğu Solunum Sendromu) olarak adlandırılmaktadır.

Corona virüs enfeksiyonunun sebebi, köpeklerin mide ve bağırsak mukozalarında ciddi iltihaplanmalara sebep olan ve dış ortama oldukça dayanıklı virüsün insanlara bulaşmasıdır. Dış ortama oldukça dayanıklı olması nedeniyle kış aylarında da bulaşıcı özelliğini devam ettirebilmektedir. Corona virüsü halihazırda birçok dezenfektan ile elimine edilebilir.

Corona virüsü nasıl bulaşır?

Corona virüsü çok çabuk bulaşabilen bir virüs olup dışkı yoluyla çevreye yayılır. Yeni doğan yavrular hastalığa karşı büyümüş olan yavrulara göre daha dirençsizdir. Stres ve var olan başka hastalıklar hastalığa yakalanma riskini artırır.

Corona virüsü nasıl gelişir?

Virüs vücuda girdikten sonra ince bağırsak mukozasında gelişimini tamamlar ve epitel hücre stoplazmasında hızla çoğalmaya başlar. Camphylobacter ve salmonella gibi bakteriler var olan enfeksiyonun şiddetini artırır.

Corona virüsü belirtileri nelerdir?

Corona virüs enfeksiyonu bazen belirsiz, bazen de şiddetli gastroenteritis olarak ortaya çıkar. Hastalığı gastroenteritisin diğer nedenlerinden ayırmak güçtür. Bu yüzden dikkatli olunmalıdır. Depresyon, kilo kaybı, ciddi uyku hali, pis kokulu sarı turuncu arası ishal, kusmayla beraber başlar ve zaman zaman kanlı olabilir.

Corona virüs enfeksiyonunu önlemek

Corona virüs enfeksiyonuna önlem olarak 3-4 hafta aralıklarla 2 aşılama yapılmalı ve her yıl düzenli olarak tekrarlanmalıdır.

Corona virüs enfeksiyonu tedavisi

Gastroenteritis çok şiddetli ise ve hasta aşırı zayıflamışsa ölüm olabilir. Ancak iyi bir bakımla ve dikkatli bir tedavi ile hastalık 10-12 gün içinde düzelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek