Çürük dişler kalp krizi nedeni

Çürük dişlerin kalp hastalığına neden olduğunu söyleyen uzmanlar, toplumun ağız ve diş sağlığına yeterince önem vermediğini, bunun sonucu olarak da kalp krizi geçirme riskinin artırdığını belirtiyor.

Çürük dişlerde oluşan iltihabın kana bulaşması ölümle sonuçlanan kalp hastalıklarına yol açıyor

Vücudun tüm organlarında olduğu gibi diş ve kalp arasında etkileşim olduğuna dikkat çeken Diyarbakır’ın Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. İsmail Başyiğit şunları söyledi:

“Diş çürümeleri yaşamımız boyunca karşılaştığımız sağlık sorunlarının başında geliyor. Kırık diş, dolgu, diş eti ve takma dişler sonucu iltihaplanmalar oluşuyor. Erken tedavi yapılmadığı için diş kökünde yaşanan iltihaplanma kana bulaşıyor. Bu da kalbin çalışma düzeninin bozulmasına neden olan kalp romatizmalarına yol açıyor.

Kalp vücuda göndermesi gereken kanı gönderemediği için kalbin içinde biriken kan, kalp içindeki basıncı artırıp zamanla kalbin durmasına neden oluyor. Bu da zamanla kalp kapağında çürüme ve delik oluşuyor. Erken tedavi yapılmadığı takdirde kalp durması sonucu ölümler görülüyor” dedi.

Kalp romatizmaların yüzde 70’inin üst solunumdaki mikroplardan kaynaklandığını anlatan Başyiğit, diş çürümeleri sonucu yaşanan kalp romatizmaların ön belirtilerinin ise yüksek ateş, halsizlik ve nefes darlığı olarak görüldüğünü söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek