D vitamini ile raşitizm riskini azaltın

Uzmanlar, yeterli D vitamini desteği alamayan kadınların çocuklarında raşitizm hastalığı görülme riskinin normalden çok daha yüksek olduğunu belirtiyor.

Türk Çocuk Kemik Sağlığı Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Behsat Özkan, bu sebeple özellikle doğurganlık çağındaki kadınların D vitamini konusunda hassas olmaları gerektiğini söyledi.

Prof. Dr. Özkan, raşitizm hastalığının özellikle büyüme çağında olan çocukların kemiklerinde meydana gelen bozulma olduğunu ve hastalığın D vitamini eksikliğinden kaynaklandığını hatırlattı.

Vücudun D vitamini için güneş ışınlarına ihtiyaç duyduğunu belirten Özkan, bunun için özellikle kadınların yeterli şekilde güneşlenmeleri gerektiğine dikkat çekti. Ancak kış aylarında güneş ışınlarının yeterli gelmediğini belirten Prof. Dr. Özkan, şunları söyledi:

“Bu aylarda kadınların dışardan daha fazla D vitamini almalarını öneriyoruz.”

Doğuda risk daha yüksek

Özkan, uzun süren kış aylarında soğuktan korunmak için çok kalın kıyafetler giymek zorunda kalan insanların güneşten daha az yararlanması ve D vitaminini daha az alması sebebiyle doğuda raşitizm riskinin daha yüksek olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Behsat Özkan, Sağlık Bakanlığı’nca raşitizm hastalığının önüne geçmek için uygulanan ücretsiz D vitamini dağıtımının, bölgede raşitizm hastalığının görülme sıklığının azalmasını sağladığını da bildirdi.

Kolon kanserini de önlüyor

ABD’de yapılan bir araştırma D vitamininin bağırsak kanserine yakalanma riskini azalttığını ispatladı. Araştırmaya göre, her gün 25 mikrogram D vitamini almak, bağırsak kanseri riskini yarı yarıya azaltıyor.

Profesör Edward Gorham, D vitamininin bağırsak kanserini önlemede olumlu etkileri olduğunun bilindiğini ancak ideal miktarın şimdiye kadar belirlenemediğini belirtti.

Yağda eriyen vitaminlerden olan D vitamini, ince bağırsaklardan kalsiyum ve fosforun emilimini düzenleyerek kemik büyümesi, sertleşmesi ve tamiri üzerinde etkili oluyor.

D vitamini bebekler ve çocuklarda kemik ve dişlerin normal gelişme ve büyümesini sağlıyor ve raşitizmi önlüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek