Dar kanal ihmali felce neden olabilir

Dar kanal hastalığı en az bel fıtığı kadar ciddi bir rahatsızlık. Dar kanal, zamanında tedavi edilmezse ileriki dönemde hastayı geri dönüşü olmayan bir tablo içine sokuyor.

Dar kanal (spinal stenoz) rahatsızlığı, omurgayı oluşturan omur kemiklerinin ortasında yer alan omurilik kanalının ön-arka veya sağ-sol çaplarının daralarak, yukardan aşağı içinden geçen omuriliği bazı seviyelerde kum saati gibi boğmasıdır. Omurilik kanalının yanlarında her seviyede birer çift sinir kökü kanalı yer alır. Dar kanal bazen de bu ince kemik kanallarının daralarak, sinir köklerini içinden geçtiği sırada sıkıştırması sonucunda gelişir. Birçok kez bu iki tip bir arada bulunur. Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Cahide Topsakal, bel fıtığı ile dar kanal hastalıklarının çoğu zaman karıştırıldığını belirterek “Dar kanal, zamanında tedavi edilmezse sonuçları itibariyle hastayı geri dönüşü çok zor bir durumun içine sokar. Özellikle ayağında felç başlamış hastaların hemen ameliyat edilmeleri gerekir” diyor.

Dar kanal, bel fıtığına benzer bulgular verse de farklı özellikler sergiliyor. Dar kanal hastaları hafif öne eğik yürüyor. Hasta uzun süre ayakta kaldığında ya da yürümeye başladığında bacaklarının tekinde ya da her ikisinde birden ağrı, kuvvetsizlik, uyuşma veya bunlardan birkaçını hissediyor ve oturmak ya da bir süre dinlenmek zorunda kalıyor. Hastanın zamanla sorunsuz gidebildiği yürüme mesafesi kısalıyor. Yürüme mesafesi birkaç adıma inenler veya tamamen yatağa bağımlı kalan hastalar da bulunuyor. Bu aşamada yapılan ameliyat yürüme mesafesi henüz fazla kısalmamış olana göre daha az yüz güldürüyor.

“Dar kanal ihmali felce neden olabilir” için bir cevap

  1. bundan 1 yıl önce iş yereinde 1 ton luk paleti ,transpalet ile çekerken kuyruk sokumuma ağrı girdi . Bu ağrıyı ilaçlarla kestim ama 6 ay kadar önce sağ kalçamdan aşşağıya doğru alt baldırıma kadar kasma var özellikle oturduğum zaman sağ bacağım kasılıyor MR çektirdim sağda şiddetli dar kanal olduğu söylendi fakat sizin yazılarınızda dar kanal hastalığı belirtileri yürürken krap girmesi ve öne doğru eğimli yürümek
    benim kisi bunların tam tersi otururken sağ bacağımda kasma oluyor cvp bekliyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek