Delikanlı kızlar anne karnında belli oluyor!

Hamilelik sırasındaki testosteron düzeyi, doğacak bebeğin kişiliğini etkiliyor. Yeni yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre, evcilik oynamayı seven bir kızla top oynamayı seven bir kız arasındaki fark rahimde ne kadar testesterona maruz kaldığına bağlı olabiliyor.

Araştırmacılar hamilelik süresindeki testosteron düzeyleriyle okul öncesi çağındaki kızların cinsiyet rolleri arasında bir bağlantı keşfettiklerini bildiriyorlar.

Oyuncak seçimini etkiliyor

Araştırmada, rahimdeyken maruz kalınan testesteron düzeyi arttıkça küçük yaştaki bir kızın erkeksi davranışlar sergileme, örneğin erkeklerin sevdiği oyuncaklara yönelme olasılığı da o kadar yüksek oluyor.

Araştırma sonuçları Child Development (Çocuk Gelişimi) dergisinin Kasım-Aralık sayısında yayınlandı. Araştırmacılar önceleri hayvanlarda yapılan araştırmaların da benzer sonuçlar verdiğini belirtiyorlar.

Kardeşlerin etkisi önemsenmeli

Londra’daki City Üniversitesi’nden araştırmacı Dr. Melissa Hines ve meslektaşları anne terbiyesi, evdeki abiler ve ablalar, evde erkek bir yetişkin ve anne-babanın geleneksel cinsiyet rollerine olan bağlılığının da ‘delikanlı kız’ davranışlarının gelişmesinde etkili olabileceğini dile getiriyorlar.

Öte yandan bu etkenlerin araştırmada bulunan testosteron düzeyiyle davranışlar arasındaki ilişkiden bağımsız olduğunu vurguluyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek