Deri hastalıklarının belirtileri

Ciltte görülen hastalıklar olarak da tanımlanabilen deri hastalıklarının sayılmayacak kadar çok türü vardır. Genel olarak dermatoz denilen deri hastalıklarının bazı standart belirtileri vardır. İşte deri hastalıklarının başlıca belirtileri…

Deri iltihabı

Çoğunlukla sabun, deterjan, boyalar ve bazı bitkilerin neden olduğu bu hastalığa, tıp dilinde dermatit adı verilir. Tedaviye, deride iltihaplanmaya sebep olan şeyi belirleyip, onu terk etmekle başlanır.

Deri kanseri

Deri üzerinde ufak bir şişlik veya bir türlü iyileşmeyen bir yara şeklinde başlayabilen bir çeşit kanserdir. Şişlik, başlangıçta ufak bir yumru şeklindedir. Bir süre sonra aynı yer açılır ve yara haline dönüşür, sonra kabuk bağlar. Bu gibi durumlarda, panik yapmadan acele etmek gerekir. Erken tedavi edildiği takdirde iyileşir.

Deri kuruluğu

Tıp dilinde iktiyoz denilen bu hastalıkta, deri; kuru, pul pul ve bazen de çatlak görünümdedir. Merak edilecek bir durum yoktur. Sık sık sıcak banyo yapmak, şikâyetlerin çoğunu geçirir.

Deri lekeleri

Deride görülen esmer lekelere “karaciğer lekeleri”, beyaz lekelere de “vitligo” adı verilir. Bunlar merhem veya kremlerle gizlenebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek