Devleşme yaşamsal tehlike taşıyor

Yetişkinlik döneminde olduğunuz halde ayakkabı numaranız sürekli artıyor, eski fotoğraflarınıza baktığınızda yüzünüzün irileştiğini fark ediyorsanız, devleşme hastalığınız olabilir. Başta eller ve yüz olmak üzere iç organların da fazla gelişmesine neden olan bu hastalık, yaşamsal tehlike doğuran bir sağlık sorunu.

Sağlık Bakanlığı İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Kliniği’nden Operatör Dr. Halit Togay, hastaların, genellikle yüzde ve vücudun diğer bölgelerindeki büyümenin fark edilmesi veya el bileğindeki sinir sıkışmaları ve şeker hastalığı gibi sebeplerle doktora gittiğini söylüyor. Büyüme; eller, yüz, kulak, çene, kaş ve cinsel organ gibi vücudun uç bölümlerinde de oluşabiliyor. Çok su içmek, kilo kaybetmek, şeker hastalığı, kalp büyümesi bu tabloya eşlik edebiliyor. Hastalık, tesadüfen bir hekimin büyümeyi fark edip uyarması ile de teşhis edilebiliyor.

Seste kalınlaşma, gözde bulanık görme veya bazı alanları görmeme, erkeklerde iktidarsızlık, kadınlarda adet düzenliği, göğüslerden süt gelmesi gibi şikayetler olabiliyor. Yorgunluk hissi, göz ağrısı, baş ağrısı gibi sorunlar da yaşanabiliyor.Bu hastalık çoğunlukla hastalığa yakalanan kişinin dış görüntüsünden anlaşılıyor. Eğer hastanın iç organlarında da bir büyüme varsa, mutlaka tedavi edilmesi gerekiyor.

Hastalığın tedavisinde, hipofiz bezinde tümör söz konusu olduğu durumlarda, cerrahi müdahale ve ışın tedavisi yapılıyor. Bazı hipofiz tümörleri ilaca da cevap verebiliyor. Eğer tedavi gerçekleştirilmezse, büyüme hastalığına zaman içerisinde, şeker hastalığı, tansiyon, kalp hastalıkları gibi şikayetler eşlik ediyor ve hastalarda ölüm oranı diğer insanlara göre daha yüksek oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek