Dilden hastalıkları anlamak mümkün

Uzmanlar, insanların dillerine bakarak, vücudunda herhangi bir hastalık olup olmadığının anlaşılabileceğini belirtiyor. Dili aşırı kuru olan kişilerde şeker hastalığı riski artarken, kızıl hastalığında dil çok kırmızı oluyor.

Konuşma, tat alma ve çiğnemede büyük payı olan dil, aslında insan sağlığı hakkında da çok önemli ipuçları veriyor.

Uzmanlar, dilin rengi ve biçiminin vücutta bulunan hastalıklar için bir işaret olduğunu belirtiyor. Bunun ışığında, dilin durumuna göre hastalık belirtileri ise şöyle:

Eğer dil çok kuruysa, kişide şeker hastalığı olabilir ya da şekeri yükselmiştir. Yine, kuru bir dilin ishalin belirtisi olduğuna işaret ediliyor.

Eğer dil aşırı ıslaksa, vücuttaki şeker oranının düştüğü anlamına geliyor. Tifo ve diğer sindirim yolu hastalıklarında dil pas renginde olurken, kızıl hastalığında dilin çok kırmızı olduğu belirtiliyor.

Uzmanlar, dildeki yara ya da kabarcıkların mantar enfeksiyonlarının belirtisi olduğunu, bunun da aft, herpes gibi bir virüsün yol açtığı doku bozukluklarından kaynaklanıyor olabileceğini belirtiyor.

Dil dokusundaki değişikliğin, tat alma duyusunda farklılık oluşturacağı vurgulanırken, dilde görülen iltihaplanmanın, demir ya da vitamin eksikliğinin belirtisi olduğu ifade ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek