Diş çürüklerini önlemek için 10 basit yöntem

Her insanın yaşamında en az bir kez yaşadığı diş çürümesini aslında çok kolay yöntemlerle önlemek mümkün olabiliyor. Diş çürüğü hemen herkes için tam bir kabus oluyor. Dişlerin çürümesinin engellenmesiyle; kişi hem çürük bir dişin vereceği ağrıdan kurtuluyor; hem beslenmesinde de sıkıntı yaşamıyor.

Diş Hekimi Altuğ Serçe, diş çürüklerini koyu renklenmelerle birlikte görülen oyuklar olarak tanımlıyor. Ağızda bulunan bakterilerden oluşan bakteri plağı, şekerli ve unlu yiyeceklerin ağızda kalan artıklarından asit oluşturuyor. Bu asitler, dişlerin mineral dokusunu çözerek dişin minesinin bozulmasına ve sonucunda da diş çürüğünün başlamasına neden oluyor. Beslenmelerinde karbonhidratlı ve şekerli yiyeceklerin oranı yüksek olan kişilerin de kullandıkları suların florür oranı da düşükse çok daha fazla çürük tehlikesi beliriyor. Bakteri plağı tarafından oluşturulan aside karşı tükürük doğal bir savunma mekanizması oluşturuyor. Tükürük akışını ve miktarını azaltan hastalıklar ya da ilaçlarda çürük oluşumunu hızlandırıyor. Bu nedenle de diş hekimleri şekersiz sakız çiğnemenizi öneriyor. Özellikle Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde diş çürüğüne eskiye oranla daha sık rastlanıyor. Bisküvi, şeker, çikolata, kola gibi her an elimizin altında olan bu besinler diş çürüğü artışının başlıca sorumluları olarak kabul ediliyorlar.

Çürükleri önleyen 10 basit yöntem
– Sabah kahvaltısından sonra ve akşam yatmadan önce dişlerinizi fırçalayın ve her gün düzenli olarak diş ipi kullanın
– Diş fırçanızı küçük başlı seçin
– Dişlerinizin iç yüzeylerini, dış yüzeylerini, çiğneyici yüzlerini ve dilinizin üstünü fırçalayın, ara yüzlerde diş ipliği kullanın.
– Orta derecede sert yada yumuşak kıllı diş fırçası kullanın, fırçanızı belirli aralıklarda değiştirin.
– Asla başkasının diş fırçasını kullanmayın.
– Dengeli beslenmeye dikkat edin.
– Dişlerinizi çürüğe karşı daha dayanıklı hale getiren uygulamalarla ilgili (florlama ve fissür örtücüler) bir diş hekimine başvurun
– Florürlü bir diş macunu kullanın.
– Şekerli yiyecekleri ana öğünlerde tüketin, yemek aralarında bir şey yememeye özen gösterin.
– Çürüklerin erken yakalanması için belirli periyotlarla diş hekimine başvurun.

Belirli periyotlarla diş hekimine görünmek diş çürüklerinin erken teşhisini sağlıyor.

“Diş çürüklerini önlemek için 10 basit yöntem” için 3 cevap

  1. verdiğiniz bilgiler için teşekkürler uygulamaya çalışacağım. ben bisküvi, çikolata, şeker vs yani kısaca markette satılan paketli ürünleri, kola gibi asitli içecekleri hatta uht sütleri uzun zamandır tüketmiyorum. en arkadaki azı dişlerimde dolgu var çifter çifter çürümüştü. bu yemediğim yiyeceklerden dolayı diş çürüğü oluşması riski yine de yüksek midir? bilgilerinize teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek