Diş implantı (diş ekimi) nedir?

Diş implantları çene kemiğine yerleştirilen bir dişin yerini alabilen ya da porselen köprüye destek olabilen titanyumdan yapılan bir materyaldir. Suni diş kökü olarak da düşünülebilir.

İmplant uygulaması ağrılı bir işlem midir?

Yeterli anesteziyle yaklaşık olarak 30-45 dakika süren ve hasta açısından rahat bir operasyondur.

İmplantın avantajı nedir?

Daha rahat bir çiğneme fonksiyonu sağlar. Geleneksel yöntemlere göre daha iyi estetik sağlar. Çene kemiğindeki kemik kaybını ve erimesini önler. Hareketli protezlerdeki protezlerin oynamasından kaynaklanan konuşma bozukluğunu ortadan kaldırır.

İmplant başarılı mıdır?

İmplantın yerleştirileceği yere ve nasıl fonksiyon göreceğine bağlıdır. Hastanın ağız hijyeni de implantın başarısını etkiler. Birçok çalışma implantların ortalama olarak üst çenede % 93, alt çenede % 96 oranında başarıya sahip olduğunu göstermektedir.

Bütün implantlar başarılı mıdır?

İmplant yerleştirme kararına varırken göz önünde bulundurulması gereken bir çok faktör vardır. Öncelikle hasta sağlıklı olmalı, hastada iyileşme güçlüğü olmamalıdır. Mesela, ileri boyutta şeker hastası ise yara – iyileşme komplikasyon yaratabilir. Bu hastalık implantların yerleştirilmesi tamamlandıktan sonra gelişirse de implantların gelecekteki durumlarında problemlere sebep olabilir.

Ayrıca hasta muayene edilmeli, hastaya uygun implant ve implantı yerleştirme yöntemi özenle seçilmelidir. İmplantlar diş hekimi tarafından özenle yerleştirilip bakılmasının yanı sıra hastadan da özel ilgi ve bakım görmelidir. Diş hekimi veya hasta implantlara iyi bakamazsa komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Bunların yanı sıra sigara içen ve fazla alkol kullanan hastalarda implantların başarısı olumsuz yönde etkilenmektedir.

İmplantların ömrü ne kadar?

İmplantların ağızda otuz yıl kadar sorunsuz kaldığı görülmüştür. Fakat implantlardan ortalama beklenti bundan kısadır. İmplantın ömrü bir çok etkene bağlıdır. Hastanın sağlığı ve implantların iyi bakımı bunların ikisidir. Sonuçta implantlar bir ömür boyu kullanılabilirler. Ömürlerini etkileyen bir çok etkeni ve sizin risklerinizi diş hekiminiz size açıklayacaktır. Klinik başarısı % 90’ların üzerinde olması ise uzun ömürlü olmalarının sebeplerinden birisidir.

İmplantlar vücut tarafından reddedilebilir mi?

İmplantlar vücudumuz için herhangi bir yan etkisi olmayan maddelerden yapılmış ve yıllardır yoğun araştırmalara tabi tutulmuştur. Bu maddeler genellikle titanyum gibi metaller ve hiç bir zaman başka canlı bir organizmanın parçası olmayan benzeri diğer maddelerdir. Vücudun bunlara karşı antigen üretip kalp ve böbrek transplantlarında olduğu gibi reddetmesi bugünkü bilgilerimizce mümkün değildir. Sadece kemik kalitesi sebebiyle implantın başarısının düşük olma ihtimali vardır bu da diş hekiminiz tarafından değerlendirilip size sunulacaktır.

Kanser riski var mıdır?

Bugüne kadar implantların kansere neden olduğunu gösteren hiç bir bulguya rastlanmamıştır.

İmplantların başarısı garantili midir?

Ağzınıza giren ve sizin kontrolünüz altında olan hiç bir şey için garanti vermek mümkün değildir. Doktorların bir organ naklinin veya kalp ameliyatının sizi belli bir süre hayatta tutacağını garantileyemediği gibi biz de size ancak mümkün olduğu kadarı ile implantı kusursuz bir şekilde yerleştirmeye çalışacağımızı söyleyebiliriz. Size implantınızın bakımı hakkında gerekli bilgileri verebilir, gerektiğinde muayene edebiliriz. Biz implantların başarılı olması için elimizden geleni yapacağız, fakat siz de aynı eforu göstermelisiniz.

İmplant pahalı bir tedavi midir?

İmplant yerleştirme işleminin karmaşıklığı ve uzunluğu, hastanın diş sağlığı ve ihtiyaçlarına bağlı olarak değişir ve sonuç büyük bir yatırım olabilir.

İmplantın yerleştirilmesi ne kadar sürer?

Bu süre, durumunuza ve yapılacak işlere bağlıdır. Bir tek ameliyat yarım saat ile bir kaç saat arası sürebilir. Bütün bir tedavi bir ameliyatla da bitebilir, bir dizi ameliyat ve randevu da gerektirebilir. İyileşmenin tam olması aylar alabilir. Bu çene kemiğinizin durumu vb. etkenlerle beraber değerlendirilerek diş hekiminiz tarafından size bildirilebilir.

Ne kadar zaman işten izinli olmalıyım?

Genelde ameliyat günü ve takiben iki gün dinlenmenizi tavsiye ediyoruz. Ameliyat yerinde şişme, ağrı ve morarma olabilir, ama tedavi süresince hiç bir zaman dişsiz kalmayacaksınız. İşten alacağınız izinin uzunluğuna kendiniz karar verebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek