Diyabet cildi de tahrip ediyor

Uzmanlar, diyabet hastalarının diyabet konusunda ne kadar çok şey öğrenirlerse hastalığı o derece iyi kontrol altına alabileceklerini, diyabet kaynaklı sorunların üstesinden kolayca gelebileceklerini belirtiyor.

Diyabet hastalarının vücudunda çeşitli komplikasyonlar meydana gelir. Örneğin, küçük kan damarları hasar görür. Kan şekeri ve tansiyonun yüksek olması damarları zayıflatır. Zayıflayan, hasara uğrayan damar çoğu zaman çatlar.

Büyük kan damarlarının çatlaması, çoğu zaman kalp krizlerine, inmelerin gelişmesine, tansiyonun yükselmesine, kollara, bacaklara ve başa yetersiz kan gitmesine neden olabilir.

Sinir hasarı cinselliği de etkiliyor

Tıpta nöropati adı verilen, sinirlerin hasar görmesi durumu, ayak ve bacakların aşağı kısımlarında karıncalanma, uyuşma, yanma, sızı ve zonklama hislerine neden olur. Sinirlerin zarar görmesi cinsel sağlığı da olumsuz etkiler.

Erkeklerde ereksiyon bozuklukları, kadınlarda orgazma ulaşmada azalma olabilir. Diyabet hastalarında, enfeksiyonlarla mücadele edebilme yeteneği azalır. Enfeksiyonlar ağız, ayaklar, akciğer, mesane, kadınlık organları veya deride görülebilir.

Diyabetli kişilerde ayrıca ayak ve kasıkta sık sık cilt enfeksiyonlarına ve tırnak enfeksiyonlarına rastlanır. Kan şekerinin yüksek olduğu durumlarda deri ve diğer dokularda meydana gelen kayıplar, hasarlı veya ölü kısmın ameliyatla alınmasıyla iyileşebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek