Diyabete yakalanma riskini artıran genler bulundu

Bilimadamları, diyabetin en yaygın türüne ilişkin yeni genetik verilere ulaştı. Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’nden bilimadamları araştırmalarında yaklaşık yedi bin kişiden alınan örnekleri karşılaştırdı.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, halihazırda dünyada yaklaşık 180 milyon diyabet hastası var. Bu rakamın 2030’a kadar ikiye katlanması bekleniyor. Bu araştırmada tip 2 diyabete yakalanma riskini artıran altı genetik farklılık tespit edildi.

Tip 2, genellikle ileri yaşlarda ortaya çıkan, en yaygın diyabet türü olarak biliniyor. Yeni bulgularla diyabetle bağlantılı genetik farklılıkların sayısı 16’ya yükseldi.

Araştırmacılara göre, bu bulgular, diyabetin oluşum sürecindeki değişimle ilgili önemli ipuçları sunuyor. Genlerin pankreasta insülin salgılayan hücrelerin sayısını etkilediği düşünülüyor. İnsülin vücüdun şeker emilimini dengeliyor.

Kanda şeker seviyesinin artması göz, böbrek ve sinirlere zarar verdiği gibi kalp krizi ve felce de neden oluyor.

Araştırmanın en çarpıcı sonuçlarından biri de diyabetle prostat kanseri arasında bağlantı olduğunun ortaya çıkması. Bu sonuçların, diyabetin tedavisinde yeni yöntemlerin bulunmasına yardımcı olabileceği belirtiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek