Diyet ürünleri dikkatli kullanılmalı

Bir markete gittiğinizde bir çok ürünün etiketinde “diyet” yazdığını görürsünüz. Bunların hepsinin bir çeşit diyet ürünü olduğu doğru da, hangi sorun için diyet özelliği taşıdığı yolunda bir bilgi yok.

Aşırı beslenme ve hareketsiz yaşamın getirdiği kilo fazlalığı salgını nedeniyle bir çok kişide diyet yapma ihtiyacı doğuyor. Bir çok kişi de henüz ihtiyacı olmasa bile kilo almamak amacıyla diyet yapıyor. Bu kadar çok kişinin diyet yapması, diyet ürünlerinin giderek çoğalmasını sağlıyor.

Öncelikle bu sözlerin ne anlama geldiğini açıklayalım. Diyet sözcüğü, Türkçe perhiz sözcüğünün eş anlamlısıdır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında uygulanan özel beslenme tarzı anlamına gelmektedir.

Her hastalığın diyetinin birbirinden farklı olması çok doğaldır. Örneğin mide hastalarının diyeti ile kilo fazlalığı olanların diyeti birbirinden çok farklıdır ve bir anlamda birbirinin zıttıdır.

Zayıflama amacında olanların çiğ sebze ve salata, bol lifli, kepekli gıdalar alması gerekirken, sindirim sistemini koruma amacıyla diyet yapanların çiğ gıdalardan, liflerden uzak diyet yapmaları gerekiyor.

Yüksek tansiyonu olanların gıdalarındaki tuzu kısıtlamaları gerekirken, diğer diyetlerin büyük bir kısmı için böyle bir kısıtlamaya hiç gerek yoktur.

İşte bu açıdan bakıldığında, bir ürünün üzerinde diyet yazıyorsa, bu bilgi pratik olarak hiç bir anlam taşımaz.

Diyet ürünlerinin en yaygın olduğu ülkelerden Amerika Birleşik Devletleri, her ürünün üzerine, kalori, yağ, doymuş yağ, tuz gibi içeriklerinin miktarlarının yazılmasını şart koymuştur.

Ürünler sadece diyet tanımlamasıyla satılmaz, tuzu kısıtlanmış, düşük kalorili, yağı azaltılmış gibi içeriği hakkında bilgi verici özellikler taşır. Ülkemizde bu açıdan bir zorunluk olmadığı gibi, üretici firmalarda da böyle bir hizmet sunulmamaktadır.

Böyle bir durumda diyet yapmak isteyenlerin doktorlarıyla ya da beslenme uzmanlarıyla ürünler konusunda ayrıntılı olarak görüşerek bilgi almaları gerekiyor. Aksi taktirde diyet yapıyorum diye kendinize zarar vermeniz mümkün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek