Diyetinizi asla ertelemeyin

Zayıflamak için diyet yapıyor ama bir türlü hızlı bir şekilde kilo veremiyorsanız panik yapmanıza hiç gerek yok… İstediğiniz takdirde yemenin önüne geçebilirsiniz. Nasıl mı? İşte tüyoları…

Hayatınızda akılcı bir beslenme rejimi her zaman olmalı… Kilo vermeyi ertelemeyin. Eğer hızla kilo veremediyseniz, hayal kırıklığına uğramayın. Keza çok çabuk kilo kaybederseniz, yeme alışkanlıklarınızı değiştirmeniz imkânsız.

Herhangi bir tatlıyı yemeden veya bisküvi paketini açmadan önce kendinize sorun, ‘Ben gerçekten aç mıyım?’ diye… Eğer cevabınız olumluysa, on dakika bekleyin ve bu soruyu tekrar sorun. Yiyeceklerinizi haftalık olarak planlayın. Böylece alışveriş yaparken, abur cubur satın almaktan kurtulabilirsiniz.

Asla süpermarkete aç gitmeyin. Eğer insanlar tok karnına alışverişe giderlerse, besin değeri daha yüksek yiyecekler alıyorlar. Abur-cuburdan da uzak duruyorlar.

Rejiminizi değiştirin

Daha hareketli olabilmek için hayatınızda, beslenme rejiminizde değişiklik yapmaktan kaçınmayın. Bir günlük tutun. Hem ne yediğinizi, hem de ruh halinizi kaydedin.

Eğer istemediğiniz halde yemek yiyorsanız, bir dakika sonra kendinizi kontrol altına alabilirsiniz. İradeyi kullanmak, dakikalarla başlar, saatlik, günlük, haftalık, aylık sürelerle devam eder. Daima geriye dönüp kendinizi kontrol edin… Yeryüzündeki hiçbir yiyecek, sizin kendinizi zayıf hissetmenizden daha lezzetli olamaz.

Hiçbir zaman neden kilo vermek istediğinizi unutmayın. Sıkıldığınızda veya diyet yapmaktan yorulduğunuzda eski fotoğraflarınıza göz atın. Ve her verdiğiniz kiloda kendinizi nasıl hissettiğinizi hatırlayın.

Değişimin zamanla ve sabırla olacağını hep aklınızın bir köşesinde bulundurun. Geçmişi değiştiremeyebiliriz ama gelecek için şansımızı deneyebiliriz.

Buna ihtiyacım var mı?

Artık biliyorum ki, doğru seçimler yaparsam, zayıflayabilirim. Her an şu soruyu soruyorum: ‘Buna ihtiyacım var mı, gerçekten onu yemeyi istiyor muyum? Eğer yemek yemek istemiyorsanız, yemek yiyebileceğiniz bir yere gitmeyin.

Sosyal zorunluluk olarak, bir partiye gidiyorsunuz, ne yiyeceğinizi de planlayın Eğer bir açık büfe ile yüz yüze iseniz, hemen salata bölümüne gidin ve tabağınızı salatayla doldurun. İkinci kez gittiğinizde kendinizi tok hissedeceksiniz ve daha fazla kontrol edebileceksiniz.

Her zaman ölçülü olun. Porsiyonlarınız küçük olsun. Bol sebze, az yağ, bardak bardak su… . Yemeğe başlamadan önce bir bardak su için ve bu sırada düşünün, ‘şu anda yemek yiyorum ama hedeflediğim kilodan uzaklaşıyorum.’ Kendi kendinizle yapacağınız tartışmalar işe yarayacak.

Bilinçli bir tekilde yemek yiyin, yavaş olun. Ağzınıza götürdüğünüz her lokmaya dikkat edin. Her yemekten sonra dişleriniz fırçalayın. Ağzınızdaki temizlik duygusu sizin bir kaç saat acıkmanızı engelliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek