Diyette takviye kuvvetler

ABD başta olmak üzere birçok ülkede önemli bir pazar oluşturan diyet takviyeleri diğer bir deyişle beslenme destek ürünleri pazarı ülkemizde de çok önemli bir şekilde büyüme gösteriyor.

Besin takviyesi konusu diyetisyenler açısından zor bir konudur. Çünkü asli amacı bireylerin sağlıklı ve dengeli beslenmeyi yaşam biçiminin bir parçası hale getirmesini sağlamak olan diyetisyen, önceliği doğal ürünlere verir. Çok basit bir örnek olarak ‘sebzeyi de meyveyi de mevsiminde tüketin’ önerimizi verebilirim.

Bugünkü yazı içinde neyin ne kadar doğal, organik ve sağlıklı ürün olduğuna girmeyeceğim. Çünkü bu üzerinde tartışılacak önemli ve çok etkeni olan bir konu. Bu konuya diğer yazılarımda değineceğim.

Besin takviyeleri konusuna dikkatle yaklaşılması gerekiyor. Gerekliliği bir yana eğer ihtiyaç oluştuysa, ihtiyacın ölçüsünün doğru belirlenmesi gerekiyor. Bunu da uzman yardımıyla belirlemek gerekli.

Bu takviyelerin gerekliliği bir yandan tartışıladursun, hangi durumlarda, hangi takviyeler kullanılıyor bazılarına kısaca bir göz atalım.

Multivitamin mineral tabletler: Eskiden reçeteye antibiyotitik yazan hekimin yanına bir de multivitamin tablet yazdığını hatırlayanlar çıkacaktır. Vücut direncini artırmada ve metabolizmanın çalışmasında çok önemli rolü olan vitamin ve mineralleri bir arada almak, özellikle dengeli beslenemeyen kişilerin hayatında önemli bir takviye kuvvet sayılabilir. Yorgunluk, halsizlik şikâyetlerinin azalmasını sağlayarak kişinin daha enerjik hissetmesini sağlar.

Kemik ve eklem sağlığı için takviye ürünler: Kalsiyum, D vitamini başta olmak üzere son yıllarda glikozamin kondroitin fosfat adlı maddenin kemik sağlığını koruyucu etkisi çeşitli takviye kombinasyonlarını ortaya çıkardı.

Zayıflama ve kilo kontrolüne yardımcı takviyeler: İçinde yağ emilimini engelleyen maddeler, metabolizmayı hızlandıran ekstreler, iştah kontrolüne yardım eden kimyasal bileşikler, metabolizmanın çalışmasına yardımcı vitamin ve mineraller bulunan bu takviyeler oldukça fazla çeşitte eczane raflarında yerini aldı. Önemli olan bu takviyelere ne kadar gereksiniminiz olduğu ve türüdür. Bunu da ancak uzmanlara danışarak öğrenebileceğinizi unutmayın.

Özel durumlar için üretilmiş ürünler: Yaş, cinsiyet, sağlık durumu gibi bireysel farklar ve farklı gereksinimlerden yola çıkılarak üretilmiş özel takviyelerdir. Kadın, erkek, çocuk, hamilelik gibi gruplara yönelik bu takviyelerden doğru zamanda, doğru miktarda faydalanılabilir.

Eksikliği gidermek için üretilmiş takviyeler: Kansızlık, vejetaryenlik, emilim bozukluğu gibi durumlarda tek vitamin ya da minerale gereksinimin olduğu durumlarda faydalanılabilir. Örneğin kansızlığın tedavisinde demir tabletleri tedavide önemli yer tutar.

Takviye kuvvetler ile ilgili detaylı bilgileri zaman içinde sizlerle paylaşmaya devam edeceğim. Sorularınızı da bekliyorum. Sağlıklı günler…

Aysen Arıcan [Gaste]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek