Diz kapağı kayması neden olur?

Bütün günü iş yerinde sandalyede oturarak geçirenlerin diz kapağınızla sorun oluşma riskinin çok daha fazla olduğunu belirten uzmanlar, merdiven inip çıkmak ya da step yapman da diz kapağının kaymasına neden olabileceği uyarısında bulunuyor.

Büroda tüm gün sandalyede oturanlar, diz kapaklarından daha fazla sorun yaşıyor. Oturuş bozukluklarının yanı sıra merdiven inip çıkmak, step yapmak, koşu bandına eğim vererek koşmak gibi hareketler diz kapağının kaymasına neden olabiliyor. Kayma, dizlerde ortaya çıkan şiddetli ağrı ile kendini belli ediyor.

Diz kapağındaki kaymaların, özellikle de ofis çalışanlarının yaygın sorunu haline geldiğini belirten International Hospital Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Hakan Gürbüz, artık erkekler kadar kadınlarda da oturuş şekli nedeniyle aynı sorunun oluştuğunu söyledi. Prof. Dr. Gürbüz, erkeklerde sık rastlanan, bacaklarını iki yana açma ve dizlerini yere 90 derecelik bir açıyla kırma şeklindeki oturma biçiminin kadınlarda da görülmesi nedeniyle her iki gurupta da ‘ağa oturuşu’ olarak tanımlanabilecek bu durumun diz kapağının kaymasına neden olduğunu vurguladı.

‘Ağa’ oturuş stili nedeniyle dizin üzerindeki diz kemiğini adeta bir şapka gibi örten diz kapağı, dış yana doğru kayıyor, kayma diz kapağındaki kıkırdağı yıpratıyor. Bu durumda ortaya çıkan sonuç, dizlerde şiddetli ağrı. Sorun daha da ilerlerse dizlerde protez uygulaması gerekebiliyor.

Bacak bacak üstüne atmak gibi pek çok oturuş şeklinin yanlış olduğuna değinen Prof. Dr. Hakan Gürbüz, uzun süre sandalyede oturanlar için doğru oturma şeklini şöyle tarif ediyor:

“Sırtınız tamamen dik olmalı ve belinizin arkasını küçük bir yastıkla desteklemelisiniz. Bacaklarınızı kırarak değil, dizinizi kırmayacak şekilde düz ve birleşik uzatmalısınız. Bu oturuş şekli omurganızı düz tutar ve diz kapaklarınızın zarar görmesini engeller.”

Günlük yaşamda hep ağa pozisyonunda oturuyoruz. Bacaklarımızı açarak oturmamızın sonucunda, iç taraftaki kaslar uzuyor, dıştaki kaslar ise kısalıp kalınlaşıyor. Diz kapakları da yerine oturdukları vadiye benzer yapıdan çıkarak dışarı doğru kayıyor. Arabanın silindir ve pistonu gibi, diz kapağının her bükülmesi sırasında kapak kemiği vadiye benzeyen ve diz kapağının oturduğu yapıya girip çıkıyor. Bunun sonucunda dizimizin ön dış yüzünde ciddi ağrılar oluşuyor.”

Uzun yolculuklar ağrıyı artırıyor

Bu ağrılar özellikle de koşarken ortaya çıkıyor. Koşma sırasında diz kapağı hızlı ve güçlü bir şekilde içine oturması gereken vadiye benzer alana girip çıkınca sorun daha da artıyor. Merdiven inmek çıkmak bu insanlara sorun yarattığı gibi arabada uzun süre oturmak, uçakta hareketsiz kalmak uzun yolculukları çok ağrılı hale getirebiliyor.

Ameliyata uzanan süreç

Diz kapağındaki kayma, aniden ortaya çıkmıyor. Zaman içinde başlayıp ilerliyor. Prof. Dr. Gürbüz, bu süreci şöyle anlatıyor: “Diz kapağının sağında ve solunda yer alan pilika denilen bir kılıf var. Her dizi büküp açmada bu pilika tabakası adeta dizdeki kıkırdağı zımparalıyor. Bunun üzerine kıkırdak yapı hasar görüyor, kıkırdağın üstünü soyuyor, döküyor. Daha çok 30’lu-40’lı yaşlarda görülen bu sorunlar nedeniyle ciddi ağrılar ortaya çıkıyor. Kıkırdağın beslenmesi için gereken sıvının, yüzeyi ıslatması önem taşıyor. Diz bükülüyken pilika kıkırdağın üstünü örtüyor, sıvının kıkırdağı ıslatmasını önlüyor. Balığı sudan çıkarmak gibi, yaşamsal aktivitesi engelleniyor. Bu nedenle diz kapağının vadiye düzgün oturmasının sağlaması ve pilika denilen yapının da ekleme zarar veren sürtünme ve örtme etkisinden korunmak için temizlenmesi gerekiyor.”

Dizi bükmek, eğim vererek koşmak yasak

Bu sorunları yaşamasına rağmen ameliyat olmak istemeyen kişilerin dizini bükerek oturması, merdiven inip çıkması, spor salonunda koşu bandına eğim vererek koşması var olan sorunu daha da şiddetlendirebiliyor. Yapılacak her hareket, dizdeki ağrıları artırıyor. Ancak normal tempoda yürüyüş yapmak zarar vermiyor.

Çözüm ameliyat!

Dizdeki bu sorun mekanik olduğundan tedavisinin de mekanik olduğuna değinen Prof. Dr. Hakan Gürbüz, “Eğer evinizin tavanı her ay akıyorsa, siz de aktıkça temizletip boyatıyorsanız sorunu çözümlemiş olmuyorsunuz. Diz kapağı sorunlarında ilaç almak ya da başka önlemler sorunu çözümlemiyor. Sorunun derecesine göre ya artroskopik cerrahi ya da klasik cerrahi uygulamak gerekebiliyor.” diyor.

Artroskopi ile diz kapağının dış yana taşması yerine oturtuluyor, pilika adı verilen yumuşak dokular ve yıpranan kıkırdak temizleniyor. Artroskopiden sonra yaklaşık 10 gün boyunca dizde şişlik oluyor. Ancak kişi 3-4 hafta sonra normal hayatına dönebiliyor. Eğer soruna karşı hiçbir önlem alınmazsa, diz kapağı kireçlenmesi oluşuyor. Bu durumda protez cerrahisi yapılıyor, büyük protez konulmuyor, sadece diz kapağının içi protezle değiştiriliyor. Diz ağrısıyla kendini belli eden ve ameliyata uzanan bu sürecin önemine dikkat çeken ve dizde ağrı görülmesinin bir sinyal olarak algılanması gerektiğini belirten Prof. Dr. Hakan Gürbüz ağrıların, ağrı kesici ilaçlarla geçiştirilmemesi gerektiğini vurguluyor.

“Diz kapağı kayması neden olur?” için 6 cevap

  1. merhaba benim eşim hollandada çalışiyor top oynarken dizinde kayma olmuş ve bugün 8.kez oldu su topluyor ve şişiyor ağrıveriyor suyu alınıp alçıya alınıyor 3ay yatıyor ama biraz zorladığı zaman yine aynı oluyor bunun bir çözümü varmmı bana bu konuda bilgi verirseniz sevinirim

  2. benim 15 yasinda br kizim var.diz kaymasi sorunu yasiyor son iki yildir senede 3 4 defa cikiyor ve fizik tedavi uygulaniyor,amaliyat ici gelisim yasini doldurmadigini soyliuyorlar cokgenc oldugu soyneniyor bunun icin baska ne yapilabilir yardimlariniza simdiden tesekkurler.

  3. merhaba benim diz kapağımdada kaymalar oluyor. en son dün akşam gece yatarken oldu. daha önceleride olmuştu.dizimi yavaş yavaş düz pozisyona getirerek gerine yerleşti ve tık diye ses çıktı.ondan sonra çok ağrım oldu.şimdi de çok korkuyorum sürekli çıkacak diye. ne yapabilirim bana bilgi veririseniz sevinirim teşekkürler….

  4. merhaba 15 yıl önce diz kapağım çatladıydı ve 7 yıl sonra tekrar çatladı turnuvalar esnasında ve iğneyle maça çıkmak zorunda kaldım maç esnasında iğnenin etkisi geçti ve hastaneye kaldırıldım ayağım yine alçıya alındı bu süre zarfına kadar dizim her hafta kayıyor ve şişiyordu askerdeyken son 1 kez daha sakatlandım ve baya bi şiştiydi ve mr sonucuma göre efüzyon artışları ve lcl minimal esneme haricinde birde kemik iliği ödemi oluşmuş hemen hemen her hafta dizim kayıyor fakat artık eskisi gibi şişmiyor ve geçen en son yine mr çektirdim ve mr sonucunda ödem çıkmadı ve diz kayması ile ilgili hiç bir şey yazmıyor herşey normal ama şikayetlerim hala devam ediyor kemik iliği ödemi bacak bacak üstüne attığımda ortaya çıkıyor ve dizimin kitlenmesine yol açıyor size sorum hastalığım ilerledimi yoksa iyileşmemi gösteriyor ? (mr sonucuna göre iyileşmişim zaten ama şikayetlerim eskisi gibi seyir etmekte) ve bu kemik iliği ödemi ilik kanserine yol açtığı söyleniyor bir çoğu forumdada öyle yazıyor bu açıklama doğrumudur ?

  5. bu ay 4 yil aradan sonra tekrar dizim cikti, emar sonucuna gore dr isbasi verdi gittigim fizik tedavi dr ameliyat olmam gerektigini soyleyince baska bir dr gittim. dr hemen ameliyat olmam gerektigini yoksa dayanilmasi bu cok zor diz cikmasi agrilarini defalarca cekebilecegimi soyleyince hemen ameliyat oldum bu gun 3. gun bakalim ne olacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek