Doğal yöntemlerle hamilelikten korunmak

Yapılan araştırma ve incelemeler, doğumdan sonra 6 ay boyunca süt vermenin anneyi gebelikten koruduğunu ortaya çıkardı. Adet görme, ek mamalara geçme ya da bebeği sütten kesme gibi durumlar ise koruyuculuğu azaltıyor.

Doğurganlık belirtilerine dayalı yöntemler

Kadının doğurgan olduğu yumurtlama dönemlerinin belirlenerek bu süre içinde cinsel ilişkide bulunulmaması temeline dayanır. Rahim ağzından gelen akıntının tipi ve miktarı, rahim ağzının sertliğinde ve düzeyindeki değişiklikler ve vücut sıcaklığı değişimleri değerlendirilerek kadın tarafından uygulanır.

Emzirme, menopoz ve hormon kullanımını izleyen sürelerde doğurganlık belirtilerini saptamak zor olabilir. Doğal aile planlaması yöntemlerini etkili bir biçimde kullanabilmek için iyi bilgilendirilmiş ve bu konuda eğitilmiş olmak gerekir.

Dışarı boşalma

Cinsel ilişki sırasında, boşalma olmadan önce, erkeğin hazne yerine dışarı boşalmasıdır. Etkililiği tamamen kullanıcıya bağlıdır, her çift başarıyla uygulayamaz. Bu yöntemin doğru uygulanabilmesi ve cinsel ilişkinin olumsuz etkilenmemesi için iki tarafın da bu konuda istekli ve kesin kararlı olması gerekir. Yaklaşık yüzde 10 ile 20 arasında başarısızlık bildirilmektedir.

Standart günler yöntemi

Pratik ancak, daha uzun süreli cinsel perhizi gerektiren ve takvime dayalı bu yöntemde adet sıklığı 26 ile 32 gün arasında değişen kadınlar, adet başlangıcından itibaren 8 ile 19. günler arasında cinsel ilişkide bulunmayarak ya da bu günlerde kondom kullanarak da gebelikten korunabilirler. Bu yöntem takvim yönteminden daha geçerli bir uygulamadır.

Takvim yöntemi

Adet günleri göz önüne alınarak, cinsel beraberliğin kısıtlanması prensibine dayanan yöntemdir. Genelde adet başlama gününden itibaren 11 gün ile 18. günler gebelik şansının olduğu günlerdir ve bu günlerden cinsel beraberlikten kaçınılır. Sakıncası, yumurtlama zamanı birçok kadında değişkendir ve erken ile geç yumurtlama olan kadınlarda gebelik oluşabilir. Bu yöntemin gebelikten koruma başarısı 19.1’dir.

Emzirme ile korunma

Doğumdan sonra, ilk altı ay boyunca anne, bebeğini sadece anne sütü ile sık aralarla, günde toplam en az 60 dakika süreyle emzirerek beslediği takdirde, annede yumurtlama gerçekleşmeyebilir. Bu durumda cinsel ilişki olsa dahi gebelik oluşmaz. Bu süre sırasında adet kanaması görülür, ek gıdaya geçilir ya da anne emzirmeyi keserse bu yöntemin koruyuculuğu çok azalır.

Emzirme ile korunmanın doğumu izleyen ilk altı aydan sonra mümkün olmayacağı bilinmeli ve daha bu süre bitmeden mutlaka etkili bir biçimde gebelikten korunmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek