Doğru güneş gözlüğü nasıl seçilir?

Doğru güneş gözlüğü nasıl seçilir?

Yaz güneşinden korunması gereken hayati organlarımızdan biri olan gözlerimiz için doğru güneş gözlüğü seçimi yapmak gerekiyor.

Güneşsiz kış günlerinin ardından kendini bir anda gösteren yaz, birçok ihtiyacı da beraberinde getirdi.

Güneş gözlüğü seçimi

Hisar Intercontinental Hospital Göz Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü Uzmanı Op. Dr. Faruk Eroğlu yazın daha fazla dikkat etmemiz gereken gözlerimizin sağlığını anlattı.

Güneş gözlüğü ultraviyole engelleyici olmalı

Kullanacağımız güneş gözlüğü mutlaka “ultraviyole engelleyici” özellikte olmalıdır. Bu özelliği olmayan güneş gözlüğü sadece fazla ışığın göz içine girmesini engeller. Ancak bu engelleme ışık kamaşmasını azaltma dışında hiçbir fayda sağlamaz, aksine zarar verir. Çünkü renkli cam takıldığında zararlı ışıkların göz içine dolmasını engelleyen göz bebeği küçülmez. Böylece ultraviyole ışınları göz içine bol miktarda girer.

Her güneş gözlüğü ultraviyole ışınlarının geçişini engellemez. Bu nedenle gözlüklerin kaliteli ve belgeli olması gerekir.

Güneş gözlüğü camı önemli

Güneş gözlüğü camının renginin koyu ya da açıklığından ziyade ultraviyole ışığını engelleyip engellemediği önemlidir. Ayrıca iyi bir güneş gözlüğünde camın rengi homojen olmalı ve bulanık görmeye yol açmamalıdır.

Doğru büyüklük ve dizayn seçimi

Polaroid ve fotokromik (colormatik) camlar yeterli UV blokajı sağlayabilir. Gözlüklerde çerçeve seçimi yaparken estetik özellikler yanında gözü tam koruyabilmesi için yeterli büyüklük ve uygun dizaynda tercih edilmelidir.

Göz kusuru ve gözünde başka bir hastalığı olanların göz doktoru tavsiyesine göre gözlük almaları göz sağlığı için daha uygun olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek