Dünyada AIDS’li sayısı giderek artıyor

Dünya Sağlık Örgütü’nün açıkladığı 2004 yılı raporunda, dünyada sağlığı tehdit eden en büyük tehlikenin AIDS olduğu kaydedildi. Raporda, dünya çapında HIV virüsü taşıyanların sayısı 36 ile 46 milyon olarak tahmin edilirken, bu sayının da giderek arttığı ifade ediliyor.

Tüm dünyada insanları tehdit eden en tehlikeli hastalık AIDS. Dünya Sağlık Örgütü Başkanı Jong-Wook Lee, tüm tıbbi ilerlemelere rağmen AIDS’li hastaların sayısının hızla arttığına dikkat çekti. HIV virüsü taşıyan kişilerin sayısı 36 ila 46 milyon olarak tahmin edilirken, geçen yıl toplam 3 milyon kişi AIDS hastalığı yüzünden öldü. Hastalığın en yaygın olduğu bölge ise Afrika kıtası.

Dünya Sağlık Örgütü’nün 2004 yılı sağlık raporunda açıklanan sayılar ise tehlikenin boyutunu açıkça gözler önüne seriyor. Dünya nüfusunun yüzde 11’inin yaşadığı Afrika’da AIDS’li hastaların oranı, tüm dünyadakilerin üçte ikisini oluşturuyor. Afrika’da 2 milyon 200 bin anne HIV taşıyor ve geçen yıl içinde virüsün saptandığı çocukların sayısı 700 bini buluyor. Diğer yandan, Çin ve Hindistan’da da AIDS hastalarının sayısının arttığı dikkat çekiyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün tahminlerine göre, Çin’de 800 bin, Hindistan’da ise 4 milyon 600 bin kişi hastalığa yakalanmış durumda.

Sosyal ve ekonomik zararları
AIDS’in yol açtığı sosyal ve ekonomik zararlar da dramatik boyutlarda. Dünya Sağlık Örgütü, AIDS kontrol altına alınamadığı takdirde Afrika kıtasında hastalığın özellikle yaygın olduğu Sahra Çölü’nün güneyindeki ülkelerde, ekonominin uzun vadede tümüyle çökeceğini vurguluyor.

AIDS, aynı zamanda dünyada zengin ile yoksul arasındaki uçurumu da bir kez daha gözler önüne seriyor. ABD ve Avrupa’daki tedavi olanakları sayesinde virüse yakalananlar arasındaki ölüm oranı yüzde 80 oranında azaltılabildi. Ancak gelişmekte olan ülkelerde ise HIV virüsü taşıyan ya da AIDS hastası olanların çok az bir bölümü tedavi edilebiliyor. Sayılarla ifade edilecek olursa; geçen yıl yoksul ülkelerde tedaviye muhtaç olan 6 milyon hastanın sadece 400 bini tedavi olanağı buldu.

Dünya Sağlık Örgütü’nün çağrısı
Bu nedenle, Dünya Sağlık Örgütü mümkün olduğunca çok insanın ödenebilir tedavi olanaklarına kavuşması için tüm dünyaya çağrıda bulunuyor ve geçen yıl başlattığı yeni kampanya ile 2005 yılına dek 3 milyon kişinin gereken tedaviyi görmesini sağlamayı amaçlıyor.

Dünya Sağlık Örgütü, bu amacını gerçekleştirebilmek için hükümetler ve diğer sağlık örgütleriyle birlik oluşturdu. Ancak AIDS’e karşı etkin bir mücadele, çok daha fazla ortak ve çok daha fazla para gerektiriyor.

“Dünyada AIDS’li sayısı giderek artıyor” için bir cevap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek