Düzenli egzersiz göğüs kanserini önlüyor

Her gün ev temizliği yapmanın bile kadınları birçok hastalıktan koruduğunu ifade eden uzmanlar, günlük 30 dakikalık bir aktivitenin göğüs kanseri riskini azalttığını belirtiyor.

Yılda 250 bin kişinin yaşamını hareketsizlik kaynaklı rahatsızlıklardan kaybettiğini düşünecek olursanız, hareketsizliğin sağlığınız için ne denli önemli bir risk taşıdığını daha iyi anlamış olursunuz. Tabi ki hareket özellikle kadınlar için son derece önemli. Bir işte çalışıyorsanız bile, günde 30 dakikanızı mutlaka harekete ayırırsanız, önemli rahatsızlıkların önüne geçebilirsiniz.

Egzersiz yapmayan kadınlar, çoğunlukla bunun için zaman ve enerji ayıramadıklarından yakınırlar… Oysaki uzmanların bu konudaki ortak görüşü, egzersiz yapmanın vücuttaki enerjiyi azaltmadığı, aksine artırdığı yönünde. Demek ki bu durumda yapılacak tek şey, egzersiz için günde en az 30 dakika ayırabilmek…

Mutlaka düzenli olmalı

Ayrıca bu 30 dakika süresince gerçek bir spor yapmanız da gerekmiyor. İşten eve yürümek, ev temizliği yapmak gibi yoğun fiziksel aktiviteler de egzersizin yerini tutabiliyor.

Kronik rahatsızlıklardan korunmak için en etkili yöntem fiziksel aktiviteleri düzenli olarak uygulamak. Yapılan araştırmalara göre fizisel olarak aktif olan kadınların olmayanlara oranla kalp krizi geçirme riskleri yarı yarıya azalıyor.

Göğüs kanseri riskini, yüzde 60 azaltıyor

Her gün 30 dakika düzenli olarak fiziksel aktivitede bulunan kadınların göğüs kanserine yakalanma riski yüzde 60 oranında azalıyor.

Fiziksel aktiviteleri düzenli yapabilmeniz için, yaparken keyif de almanız gerekir. Bunun için zevkle yapacağınızı düşündüğünüz eğlenceli aktiviteler belirleyin, bunlara yoğunlaşın…

Elbette incinmelere karşı önleminizi almayı da unutmayın. Başlarken ısınma, bitirirken soğuma hareketlerini yapmayı ihmal etmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek