Düzensiz beslenme mide ağrısı yapıyor

Mide ağrısı, hazımsızlık ve hazımsızlığın sonucunda karında meydana gelen şişlik; dengesiz ve düzensiz beslenme sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Mide ağrısı ve karında şişliğin ayrıca bir sindirim sistemi hastalığının da işareti olabileceği unutulmamalıdır.

Hazımsızlığın belirtilerini şöyle sıralanabilir:
– Midede dolgunluk hissi,
– Midede ağrı ve yanma,
– Karında şişlik geğirme ve gaz çıkarma,
– Kabızlık,
– Nadir durumlarda ishal.

Hazımsızlığın birinci sebebi yiyeceklerin ağızda iyi çiğnenmemesidir. Bir münakaşa ve ruhi gerginlik sırasında yenen yemeklerde bolca hava yutulmakta; yiyecekler acele ile iyice parçalanmadan yenmekte en önemlisi sinir sisteminin dengesi bozulduğundan ifrazat bezleri yeterince çalışmamaktadır.

Bu gibi durumlarda ağzınıza aldığınız lokmayı iyice çiğnemeden yutmayınız. Hazımsızlığın bir diğer sebebi bol yağlı ve nişastalı (hamur işi) yemeklerle beslenmedir. Bunlar hazmı zor yiyecekler olup mide ve bağırsaklarda fazla beklemektedirler.

Kabızlığın sebebi de bunların bağırsaklarda fazla beklemesidir. “Bağırsak tembelliği” dediğimiz hastalığın ortaya çıkış sebebi de yine hazmı zor yiyeceklerle beslenmedir.

Bu gibi durumlarla karşılaşıldığında aşağıdaki uyarıları dikkat alın:
– Yağlı ve unlu yemekleri tıka basa yemeyiniz.
– Sofranızda mutlaka sebze yemeği ve yeşillik bulundurunuz.
– Yemek sonunda mümkün mertebe unlu tatlılar yerine taze meyve yiyin.
– Salata ile yenen etli ve hamur işi yemeklerin hazmı daha kolay olduğundan bilhassa akşam yemeklerinde salata bulundurunuz.

Organik hastalıklara bağlı hazımsızlık

– Yemeklerden hemen sonra veya bir saat içinde ortaya çıkan hazımsızlık belirtileri safra kesesi yetmezliği gastrit mide ülseri ve kanseri gibi hastalıkların işareti olabilir.

– Yemeklerden birkaç saat sonra gelişen rahatsızlıklar on iki parmak bağırsağı ülserini ve pankreas yetmezliğini düşündürür.

– Geceleri ortaya çıkan hazım şikayetlerinde ve arka üstü yatıldığı zaman kendisini gösteren mide ağrılarında ise pankreas kanseri veya mide fıtığı şüphesini kuvvetlendirir.

– Kalp yetmezliği, böbrek yetmezliği, (üremi) akciğer veremi ve her türlü kanser vakalarında da hazımsızlık şikayetleri görülebilir.

– Hazımsızlıktan şikayet eden kimse beslenmesine dikkat ettiği halde rahatsızlıkları devam ediyor ise; mutlaka bir doktora muayene olmalı gerekirse teşhis için film çektirmeli ve testler yaptırmalıdır.

Yemeklerden bir iki saat sonra midede ağrı yanma kazıntı ve basınç şeklinde kendisini belli eder. Ekşi geğirmeler ağız ve boğazdan gelen gazlardan dolayı yanmalar bazen de ekşi kusmalar fazla mide asidini işaret ederler.

Tedavi mide asidini artıran yemeklerden uzak durmaya yöneliktir. Tuzlu, şekerli ve baharatlı yemekler, et konserveleri, kızartmalar, çay, kahve, sigara, alkol ve çiğ soğan bunların başında gelmektedir.

Et yumurta taze peynir süt gibi proteinli yiyeceklerle tuzsuz ve az yağlı yemekler perhiz için faydalı gıdalar cinsindendir.

– Muayene neticesinde hazımsızlığın sebebi yetersiz mide salgısından kaynaklandığı tespit edilirse buna asitsiz dispepsi adı verilmektedir. Yemeklerden sonra bir-iki saat müddetle mide de ağırlık hissi duyulur. İshal ateş nöbetleri ve baş ağrısı görülebilir. Dışkı çok pis kokar.

Asitsiz dispepsi de iyi pişirilmek şartı ile her türlü et verilebilir. yumurta rafadan tavada pişmiş veya çorba içinde yenebilir. Çorba yağsız ve bol tuzlu olmalıdır. Çay kahve baharat serbesttir. Ekmek tercihen bayat ve kızarmış halde yenmelidir. Beden hareketleri kısa yürüyüşler ve temiz hava da çok faydalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek