Eczaneler rekabet yarışında

Eczacıların aralarındaki rekabet akıl almaz boyutlara ulaştı. Eczane yamakları sağlık ocakları önünden aldıkları hastayı, ilaçlarını verdikten sonra otomobille evine kadar bırakıyor.

Eczacıların aralarındaki rekabet akıl almaz boyutlara ulaştı.

İlaç tanıtımı yapmak için defalarca hastaneden provizyon alıp hasta olarak doktorların karşısına çıkan mümessillerden sonra eczacılar da rekabette yeni boyutlarla ortaya çıkmaya başladı.

Düşen fiyatlarla birlikte kâr oranları da azalan eczacılar artık sağlık ocakları önünden topladıkları hastaların reçetelerini yapıp hastayı da ilaçlarıyla birlikte evlerine teslim ediyor.

Üsküdar’da oturan Fadime Hanım kontrol için oturduğu yere en yakın sağlık ocağına gittiğinde de buna benzer bir olayın içinde buldu kendini. Muayene olduktan sonra eline raporunu alıp dışarı çıktığında 3 farklı eczanenin elemanlarının ‘gelin bir çayımızı için o arada reçetenizi hazırlayalım” teklifiyle karşılaştı. Ama birininki daha ağır bastı: Eczane yamağı kapıda servisiyle bekliyordu ve Fadime Hanım’ı reçetesi yapıldıktan sonra evine kadar bırakmayı taahhüt etmişti.

Fadime Aksakal, “Daha önce sağlık ocağı çıkışı gittiğim eczane reçetemi hazırlayıp evime kadar yolluyordu. Ama şimdi işi servis olayına kadar ilerlettiler. Ben de doğal olarak işime en çok yarayanı seçiyorum” dedi.

Şikâyet etmek bile riskli

Böyle bir durumun eczacılar arasında mümkün olmadığını savunan meslek odalarının görüşlerine ise eczacılar katılmıyor.

Daha önce birkaç kez bağlı bulunduğu bölgede sağlık ocağı önünden hasta alıp kendi eczanesine götürenleri Sağlık Grup Başkanlığı ve meslek odalarına şikayet ettiğini belirten Eczacı Aysun Kaymaz, “Şikayet ettiğimiz zaman eczacıya ihtar veriliyor ama ihtar çok da caydırıcı değil. Pek çok eczane bunu yapar hale geldi. Sırf bu iş için eleman bulunduruyorlar. Bu eczacıları şikayet etmek ise riskli çünkü bu sefer hastaları örgütleyip şikayet sahibinin eczanesine hasta gelmesinin önüne geçiyorlar” dedi.

İsmini vermek istemeyen Avrupa yakasında eczane sahibi bir eczacı ise, “Fiyatlarla kâr oranlarının düşmesi, müşteri kapmak uğruna olmadık şeyleri yapan eczacıları türetti. Mesleğe yakışmayan etik dışı yöntemler hızla artıyor” dedi.

Sabah

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek