E.E.C.P. tedavisi kalbi koruyor

Koroner kalp hastalarında kalp krizi, kalp yetmezliği ve diğer üzücü olaylardan kalbi korumak için damar sertliğini geciktiren ve kalp kasında kan dolaşımını artıran yöntemlerin birlikte kullanılması büyük önem taşıyor. Kalp hastalıklarının nedenleri arasında damar sertliği önemli bir rol oynuyor. E.E.C.P. (Enhanced External Counterpulsation – Güçlendirilmiş Eksternal Kontrpulsasyon) tedavisi ile damar sertliği de geciktirilebiliyor.

E.E.C.P. (Enhanced External Counterpulsation – Güçlendirilmiş Eksternal Kontrpulsasyon) yöntemi ile tedavinin, koroner damarların ve ince uç dalların genişlemesini, bu dallar arasında bağlantı dalcıklarının (doğal by-pass’ların) açılmasını ve yeni kılcal damarların oluşmasını sağladığını söyleyen Memorial Hastanesi’nden Prof. Dr. Günsel Şurdum Avcı, E.E.C.P. tedavisinin hastalık ilerlemeden uygulandığında kalbi koruduğunu belirtti.

Başarı oranı yüksek

Prof. Dr. Günsel Şurdum Avcı, konuyla ilgili olarak şunları anlattı:
“Bu yöntem önceleri, kalp hastalığı oldukça ilerlemiş, birkaç kez balon-stent tedavisi ve-veya bypass ameliyatı geçirmiş fakat göğüs ağrıları ve diğer yakınmaları, almakta olduğu ilaçlara rağmen devam etmekte olan hastalarda kullanılmıştır. Hastalığı bu derece ilerlemiş hastalarda bile yüzde 80’e varan oranlarda elde edilen yararlı etkiler, E.E.C.P. yöntemine ilgiyi yoğunlaştırmıştır.

Eski mekanizmasını araştırmaya yönelik çalışmalarda kalbin daha iyi kanlanabilmesini sağlayan kalıcı değişiklikler yaptığını gösteren bulguların elde edilmesi üzerine,tedaviye alınması gereken hasta grubu konusundaki görüşler değişmiştir. Günümüzde koroner kalp hastalarında E.E.C.P. tedavisine, hastalığın çok erken döneminde baş vurulması, böylece hastalığın seyrinde ortaya çıkabilecek üzücü olaylara karşın kalbin korunması önerilmektedir.

Tekrar daralabilir

Başarılı balon-stent uygulamalarından sonra genişletilen damarda yeniden daralmanın, ilk 6 ay içinde yüzde 10-50 sıklığında, 5 yıl içinde yüzde 60 sıklığında görüldüğü bilinmektedir. Başarılı bypass ameliyatlarından sonra da takılan damarların yüzde 15-30’unda 1 yıl içinde, yüzde 50’sinde 10 yıl içinde tıkanma olmakta, tıkanma olmayan damarlarda da damar sertliği ilerlemekte ve ciddi darlıklar gelişmektedir.

Yeterli süre gerekiyor

Balon-stent ve by-pass tedavilerinin başarılı sonuçlanmasına rağmen, hastalığın doğal seyri olarak koroner damarlarda gelişen yeniden daralma, tıkanmalara ve bunların yol açacağı kalp krizi ve diğer üzücü olaylara karşı kalbi, damar ağını geliştirerek, güvence altına almak için bu girişimler uygulanan hastalara, yeterli süre geçtikten sonra E.E.C.P. tedavisi yapılması uygun görülmektedir.

Özet olarak, koroner kalp hastalarında kalp krizi, kalp yetmezliği ve diğer üzücü olaylardan kalbi korumak için damar sertliğini geciktiren ve kalp kasında kan dolaşımını artıran yöntemler, birlikte kullanılmalıdır.”

Damar sertliğini geciktiren ve önleyen yöntemler

– Düzenli egzersiz ve sağlıklı beslenme,

– Yaşam koşullarına uyma,

– Aşırı kilolardan kurtulma,

– Sigara kullanmama,

– Uygun ilaçlarla kan basıncını, kan yağlarını ve kan şekerini normal düzeylerde tutmak olarak sıralanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek