Egzersizle yaşlanmayı yavaşlatabilirsiniz

Yapılan araştırmalar, yaşlanmasına rağmen spor yapmaya devam eden veya orta yaşlardan itibaren spor yapmaya başlayanların yaşlanmalarının geciktiğini ortaya çıkarmış.

Egzersizle yaşlanmayı yavaşlatabilirsiniz

Yaşlanınca vücudumuza neler olacağını etrafımızda gördüklerimizden dolayı az çok biliyoruz. Hareketlerimiz yavaşlayacak, kaslar yumuşayacak, adımlar küçülecek ve dengemiz bozulacak. Çevremizdekilerin çoğu böyle olabilir. Araştırmalar da bunu gösteriyor. Ancak burada dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta var. Bu şekilde yaşlananların hemen hepsi bizim sedanter dediğimiz tipte yaşayanlar. Yani hareketsiz, spor yapmayan, tembel yapıdaki insanlar… ABDli bir ortopedi profesörü bu konuda bir araştırma yapmış.

Yaşlanmasına rağmen spor yapmaya devam eden veya orta yaşlardan itibaren spor yapmaya başlayanların, yaşlanınca ne durumda olduklarını incelemiş. Öyle sürpriz sonuçlar çıkmış ki araştırmacılar bile şaşırmış.

Çözüm sizsiniz!

Evet, yaşlılık beraberinde yavaşlamayı getiriyor ama bunu mümkün olduğunca azaltmak sizin elinizde. Araştırma, insan vücudunun uyum yeteneği ve iyi performans için gerekenlerin yaş ile sınırlanmadığını ortaya çıkarmış. Örneğin spor yapmaya 62 yaşında başlayan biri, bir sene sonra maraton koşmuş. Bazıları 60 yaşında, 50 yaşındaki hallerinden daha iyi dereceler elde etmişler.

Araştırmacılar, kaslarımızı ve iyi bir performans için gereken kas enzimlerini, ileri yaşa rağmen korumanın mümkün olduğunu söylüyor. Ancak buradaki en önemli koşul, hangi tür egzersizin nasıl yapılacağını çok iyi bilmek ve bunu ömür boyu sürdürebilmek.

En azından yürüyün

Egzersiz mümkün olduğunca yoğun yapılmalıdır. Sık mı, yoğun mu? diye sorarsanız; yoğun ve zorlayıcı çalışmaların katkısının daha fazla olduğunu söyleyebilirim. İleri yaştaki iyi performans, zorlu egzersiz ile daha yakın ilişkilidir. Haftada kaç kez yapılacağı ise size kalmıştır.

Dinlenme aralıkları uzun tutulabilir. Daha hızlı yürümek, daha uzun yaşamayı sağlar. Yürüyüşten kastım spor yapmak değil, gün içindeki yürüyüş hızınız. Araştırmacılar 500 yaşlı kişiyi 10 yıl süre ile izlemişler ve hızlı yürüme alışkanlığı olanların, diğer sağlıklı kişilere göre daha uzun yaşadıklarını görmüşler.

Rakamlar ise çok çarpıcı! 9 yıl sonra bakıldığında, yavaş yürüyenlerin yüzde 77si, orta hızda yürüyenlerin ise yüzde 50si hayatta değilmiş. Hızlı yürüyenlerin ise sadece yüzde 27si aramızdan ayrılmış!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek