El titremesinin çeşitleri ve nedenleri

El titremesi, hastalığa yakalanmış kişilerin günlük yaşantısını ve hareketlerini ileri düzeyde ve aşırı derecede etkileyerek iş yapma kabiliyetlerini sekteye uğratır veya tamamen ortadan kaldırır. İşte el titremesinin çeşitleri ve başlıca nedenleri…

Nörolog Doç. Dr. Serdar Dağ, sıklıkla karşılaşılan el titremesi hastalığının çeşitleri ve nedenleri ile ilgili olarak ayrıntılı bilgiler verdi.

El titremesinin birçok nedeni ve tipi vardır. Halk arasında en çok Parkinson hastalarında olduğu sanılır. Fakat ailesel özelliğe bağlı, kalıtsal olan ve de esansiyel tremor (ailesel el titremesi) dediğimiz el titremeleri de sıkça görülür.

Ben çok basit olarak birkaç çeşit sıkça görülen el titremesi çeşitlerinden bahsedeceğim.

İstirahat tremoru

Çok basit olarak özetlersem bu titreme kişi elleri hareketsiz haldeyken yani dururken olur. Hareket esnasında kayıp olur. Parkinson hastalığında görülen titreme bu tip titremedir. Zaman geçtikçe hastalık ilerledikçe hareket halindeyken de titreme olabilir.

Esansiyel tremor (ailesel el titremesi)

Sık rastlanır. Genelde bir elde başlar ve zamanla diğer ele de geçer. Kural olarak hareket halindeyken başlayıp, istirahatteyken geçse de, istirahat halindeyken de görülebilinir. Yeme, içme ve yazı yazma bozulabilir.

Hastalığın tanısı bazen tesadüfen konur veya hasta titremenin yarattığı sosyal sorunlarla doktora başvurur. Titreme dışında her şey normaldir. Hastaların yarısından çoğunda aile öyküsü vardır.

Hastalık her yaşta olabilir. Fakat sıklığı yaşta beraber artar. Ailevi vakalar genelde erken yaşta başlar çoğu zaman yavaş ilerler. Fakat hastalığın ileri evresinde aşırı titremeden dolayı dolayı hareketler çok kısıtlanır. Heyecan, sinir, yorgunluk, ısı değişikliği.. v. s. titremeyi arttırır. Uykuda titreme kesilir.

Intansiyon tremoru

Bu titreme istemli hareket esnasında ortaya çıkar ve hedefe yaklaşırken titreme artar. Beynin bir bölümü olan cerebellum denen kısmın rahatsızlıklarında sıkça görülür.

Psikojenik tremor

Ani başlar. Bir psikolojik sorundan sonra başlayabilir. Tipik bir özelliği yoktur. Kadınlarda daha sık görülür. En çok ailesel tremor ile karışır.

Bunlardan başka vücudu ilgilendiren birçok titreme tipi vardır. Ben ayrıntıya girmeden çok basit olarak en sık karşılaşılan el titremelerinden bahsettim. Titremenin teşhisi ve tedavisi uzmanlık gerektirir. Titreme iyi tedavi edilirse yüz güldürür sonuçlar elde edilir. Tabi ki tedaviye dirençli vakalar vardır. Fakat bunları tedaviyle minimale indirmek mümkündür.

“El titremesinin çeşitleri ve nedenleri” için 4 cevap

  1. El titremelerinin nedenleri bakımından birçok çeşidini yazmışsınız. Bu çeşitler yapılacak test ve tetkiklerle mi anlaşılıyor ve hepsi için tedavi yollarını da yazar mısınız?

  2. El titremesi günlük hayatı gerçekten çok kötü bir şekilde etkiliyor. El titremesi hastalarına Allah yardımcı olsun…

  3. el titremesi hakkında çok fazla detay vermemişsiniz bu sorun bende de var her durumda ellerim titriyor özellikle sinirlendigimde koluma kadar titreme oluyor ve kontrol edemiyorum hekime başvurmadım ilaç tedevisi istemiyorum bana kendim uygulayacagım egzersiz veya daha farklı yöntemleri varsa açıklar mısınz?

  4. iş yaparken cay ıcerken sıgarada elım tıtrıyor ne yapabılırım bana yardımcı olurmusunuz mersınden önerecegız ıyı doktur varmı bagkurum var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek