El yıkamayı bilmiyoruz

Çevremizde banyodan sonra, yemek yemenin ardından ve hatta ellerini kirli hissedip gidip yıkadığını iddia edenler bile vardır. Sıkça etrafta duyduğumuz bu cümlelerden ne yazık ki yalnızca küçük bir kısmı doğru.

Uzmanlar, bazı kimselerin hala ellerini nasıl sağlıklı bir şekilde yıkayacağını bilediği gerçeğini ortaya çıkardı.

Tuvalet sonrası eller yıkanmıyor

Herkes ellerini yıkamaz. % 92’lik bir kısım ellerini her seferinde tuvalete girdikten sonra yıkadığını iddia etse de yapılan araştırmalara göre yalnızca % 77’lik bir oran ellerini yıkıyor.

Tuvalette yalnız olduğumuzda ellerimizi yıkamayı unutuyoruz. Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre; tek başına musluk başında olan kişilerden % 45’i ellerini yıkamayı “unuturken”, yanında başka birisi olduğunda bu oran yalnızca % 9’a düşüyor.

Eller doğru şekilde yıkanmalı

Her şeyi yapmanın bir usulü vardır. El yıkamak ise sandığımızdan çok daha önemli bir konu. Herkes elini yıkıyor olabilir ancak yalnızca % 15’lik bir kısım doğru şekilde bunu uyguluyor. Önce ılık su ile eller ıslatılmalı, ardından bolca köpürtülmeli ve parmak araları dahil el tamamen sabunlanmalı ve en az 15 saniye eller durulanmalıdır.

Takılara dikkat

Bileğinizde veya parmağınızda bulunan takıları da unutmamak gerekir. Bu gibi aksesuarların kıyısına takılmış bakteriler gün boyu sizinle gittiğiniz her yere gidecek ve yediğiniz kekten içtiğiniz çaya kadar her yere bulaşacaktır.

Yıkamadan sonra kurulayın

Elleri kurulamak en az yıkamak kadar önemlidir. Islak ellerde kuru ellere göre 500 kat daha fazla bakteri yayma potansiyeli vardır. Havlu veya kağıt peçete yardımıyla parmak araları dahil elinizin her bölümünü dikkatle kurulayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek