Elektronik epilasyon ve lazer teknolojisi

Kadınlar, kol ve bacaklarındaki kıllardan kurtulmak için medeniyetin başlangıcından bugüne “epilasyonla” meşgul oluyorlar.

Epilasyonunuzu hala “ağda teknolojisi” ile mi yapıyorsunuz? Bir Fransız ozanı söyle diyor: “Hafif kırmızı yanaklı bir kadın çekici ve hoştur, fakat ne yazık ki ayni kırmızı burunda olunca nedense göze hiç hoş gözükmüyor”. Söze bir yorum yapmıyoruz. Zaten yanaklarında “doğal kırmızılık” olmayan birçok kadın yüzyıllardır allık kullanıyor. İstenmeyen kıl ve tüyler ise kadınların en büyük ortak sorunları arasında bulunuyor. Bu konuda nicelik farkı olsa da nitelik aynı.

Anneanne ve babaannelerimizin kuşağından bu yana kuskusuz ciddi ilerlemeler gerçekleşti. Fakat yine de en yaygın yöntem klasik ağda. Öte yandan çok daha pratik, uzun süre etkili ve üstelik acısız yöntemler var. Bunların başında iki yöntem, elektronik epilasyon ve lazer teknolojisi geliyor.

Kullanım kolaylığı, cilde derin etkisi ve hazırlık süresine gerek olmaksızın uygulanabilen elektronik epilasyon aletleri özellikle son yıllarda Türk hanımlarının da ilgisini çekiyor.

Gerçek ten dokusunu açığa çıkaran ve iz bırakmayan elektronik epilasyon aletleri alerjik etki yapmamasının yani sıra, hassas yapısı ve hijyenik özelliğiyle dermatologlar tarafından da öneriliyor.

Lazer teknolojisi ise doktor tavsiyesiyle ve dermatologların kontrolü altında özel sağlık merkezlerinde uygulanıyor. Özellikle dudak üstü kıllarda, kol ve bacaklarda aşırı kıllanma durumlarında tavsiye edilen lazer teknolojisi, doğum sonrası ya da sonradan edinilmiş lekeler, varis ve kırışıklıkların giderilmesi ve estetik açıdan yüz gençleştirilmesi operasyonlarında da kullanılıyor.

Hormonal bozuklukların tedavisinde de yararlı sonuçlar veren lazer teknolojisinde tedavi bir endokrinolog ya da jinekolog gözetiminde yapılıyor.

Lazer epilasyonu iğneli epilasyona göre enfeksiyon ve çukur izler oluşmaması gibi önemli üstünlükler içeriyor. Fakat lazer teknolojisi beyaz ve çok açık sarı tüylere etki etmiyor. Bu yapıda ten özelliği gösteren hanımların tek dostu elektronik epilasyon aletleri.

Artik estetisyenler jel ya da sir ağda gibi kısa süreli sonuçları olan ve acı veren epilasyon yöntemlerini sağlıklı epilasyon yöntemleri arasına dâhil etmiyorlar. Durumunuz aşırı derecede “vahim” ise lazer teknolojisini, normal düzeyde tüylenme söz konusu olduğunda da elektronik epilasyon aletlerini öneriyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek