Emzirme anneleri kanserden koruyor

Yapılan araştırmalarla çocuk emziren kadınların, meme kanserine yakalanma riskinin diğer kadınlara göre daha az olduğu kanıtlandı. Uzmanlar, emziren annelerin kansere yakalanma riskinin diğer kadınlara nazaran yüzde 5 daha az olduğunu tespit etti.

Meme kanseri birçok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de kadınların en korkulu sağlık sorunları arasında yer alıyor. Dünya Kanser Araştırmaları Fonu, bugüne kadar gerçekleştirilen 7 bin araştırmayı inceleyerek, emziren annelerin kansere yakalanma riskinin yaklaşık yüzde 5 daha az olduğunu tespit etti.

Dünya Kanser Araştırmaları Fonu’ndan Doktor Rachel Thompson, bir yıl çocuk emziren kadınlarda meme kanserine yakalanma riskinin büyük ölçüde azaldığını belirtti. Emzirmenin kanser yapan hormonları azaltarak yenileme sağladığını ifade eden Thompson, annelere bebeklerini emzirebildikleri kadar uzun emzirmelerini tavsiye etti.

Emzirmenin hem bebeğe hem anneye yararı var

Emzirmenin bebeğe olan faydalarının bilindiği kadar anneye olan faydalarından yeterince haberdar olunmadığını ifade eden Thompson, annelere bebeklerini altı ay boyunca yalnızca emzirerek beslemelerini, daha sonra da mamayla birlikte emzirmeye devam etmelerini önedi.

Birleşik Krallık Kanser Araştırmaları’ndan Doktor Lesley Walker da, bazı faktörlerin kadınların göğüs kanserine yakalanma riskine etkilerine dikkati çekti.

Walker, kadınların hangi yaşlarda ve kaç çocuk sahibi oldukları, adet dönemlerinin başlama yaşı ve menopoza girme yaşlarının kansere yakalanma riski ile yakından ilgili olduğunu ifade etti. Resmi olmayan son rakamlara göre, Türkiye’de her yıl 30 bin kadın meme kanserine yakalanıyor.

Akciğer kanserinden sonra meme kanseri kadınlarda ikinci ölüm sebebi olarak biliniyor. Görülme oranındaki hızlı artışa rağmen erken teşhis ve doğru tedavi ile meme kanserinde ölümlerin azaltılması söz konusu. Dünyada 8, Türkiye’de her 10 kadından biri meme kanserine yakalanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek