Emzirme problemleri

Yeni anne olan birçok kadının şikâyet ettiği emzirme problemleri, sorun edilmemesi gereken durumlar olabileceği gibi yapılan yanlışlarından da kaynaklanabiliyor.

Emzirme problemleri

Çoğu annenin bebek sahibi olma sevinci, yaşanabilecek emzirme problemleri nedeniyle sekteye uğrayabiliyor. Uzmanlar, emzirme döneminde yaşanan sorulardan en sık karşılaşılanları ve çözüm yollarını öğrenerek rahat bir dönem geçirmenin mümkün olduğunu belirtiyor.

Anne sütünün önemi başka hiçbir besinle kıyaslanamaz. Bebek gelişiminde son derece ciddi rol oynayan anne sütü kimi nedenlere bağlı olarak sorun oluşturabiliyor. Bir de emzirme hataları var ki asıl problemi onlar oluşturuyor.

Hisar Intercontinental Hospital Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ece Şule Aslan, emzirme ile ilgili yaşanan sorunlar hakkında merak edilen sorunları cevaplandırdı.

Neden sütüm gelmiyor?

Sütünüz bebeğinizin memeyi kavramak için güçsüz oluşundan ya da sizin yanlış emzirme tekniği kullanmanızdan dolayı gelmeyebilir. Nasıl doğru emzirebileceğiniz konusunda doğumun hemen ardından size emzirme teknikleri konusunda eğitim veren hemşirelerden yardım isteyin. İlk 72 saat içerisinde verebileceğiniz sarı renkli, koyu kıvamlı kolostrum, bebeğiniz için çok değerli ve gereklidir.

Kıvamı ve renginden dolayı pis ya da bozuk olduğu yanılgısına düşmeyin. Kesinlikle su, şekerli su ya da başka gıdalar vermeyin. Bunlar hem bebeğinizin midesini boşuna dolduracak hem de onu tüm hayatı boyunca hastalıklardan koruyacak ilk aşısı niteliğinde olan kolostrumdan mahrum bırakacaktır.

Bebeğim ağlamıyor, yine de emzirmeli miyim?

Bebeğiniz ağlamıyorsa beslenmesi için kaygılanmanıza gerek yok demektir, aç değildir ya da uykuya daha çok ihtiyacı vardır. Unutmayın ilk günlerde emzirme işlemi zor ve zahmetli olacak, anne sütü çabuk hazmedildiği için sık aralıklarla acıkan bebeğinizin ihtiyaçlarını karşılamak, bunu düzene sokmak için uğraşacaksınız. Süt üretiminizle bebeğinizin beslenmesinin düzene girmesi birinci haftanın sonuna doğru mümkün olacaktır.

Emzirme pozisyonu ve tekniği sütümü etkiler mi?

Emzirme sırasında dik oturun. Bebeğinizin başı ve vücudu düz, yüzü memeye dönük ve yakın olmalı. Bebeğinizin vücudunu kendi vücudunuza yakın tutmalı, yenidoğan bebeğinizi poposundan desteklemelisiniz. Burun deliklerinin kapanmamasına dikkat edin.

Emzirme sırasında göğsünüzü üste başparmak altta dört parmak olacak şekilde desteklemelisiniz (C şeklinde). Emzirmeyi sadece meme ucu ile değil, meme ucu ile birlikte çevresindeki aerola dediğimiz kahverengi bölgeyi de alacak şekilde yapmalısınız. Bu şekilde emme bebeğinizin daha fazla süt almasını sağlarken; göğüs ucu çatlamalarınızı da engeller.

Bebeğime su vermeli miyim?

Anne sütünün yüzde 87’si sudur. Bebeğiniz ihtiyacından daha fazlasını anne sütünden alır. Susadığı zamanlarda bile sadece sütünüze vermeniz onun hem su ihtiyacını karşılar hem de fazladan beslemiş olursunuz. Bebeğinize ihtiyacı yokken su verirseniz daha az beslenmesine ve süt kaynağının devamının uyarılmasında azalmaya neden olursunuz.

Emzirme araları nasıl olmalı?

İlk günler her ağladığında ve her istediğinde emzirin. Emzirmek için saat aralıkları koymayın, ne kadar sık emerse süt salgılatan hormonlar o kadar çok çalışır ve sütünüz artar. Bebeğinizin gündüz 2 saat, gece 3 saatten daha uzun uyumasına izin vermeden en geç bu aralıklar ile emzirmeye çalışın.

Sütüm yeterli mi?

Anne sütü alan bebeğinizin gelişimi sağlıklı bir şekilde devam eder. Eğer bebeğiniz sadece anne sütüyle beslenerek, kilosunu her ay olması gerektiği düzeyde (6001200 gram arası) artırabiliyorsa su dahil hiçbir ek gıda vermeyin. Her ay büyüme ve gelişme takiplerini düzenli olarak yaptırın ve olması gereken ağırlık artışını sağlayamadığı ayda ek gıdaya başlayın.

Emzirmek istiyorum ama neden emmiyor?

Yenidoğan bebekler sık aralıklarla beslenir. Ama büyüdükçe öğün sayısı ve aralığı azalır. Pek çok anne gibi siz de bebeğim daha iyi beslensin, aç kalmasın düşüncesiyle onun aç olup olmadığına bakmadan emzirmeye çalışabilirsiniz. Bu durumda bebeğiniz emmek istemiyorsa endişelenmeyin. Çünkü aç olsa huzursuzlanarak ağlar ve memeye yaklaştığında heyecanlanır. Bu yüzden endişelenmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek