Engellilere kısa süreli bakım hizmeti

Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, engelli yakını olan ailelerin tatile giderken ya da bir hastanede işini yapmaya çalışırken, engelli yakınını bir süreliğine bırakabilecekleri yerler olmadığını, ailelerin bu ihtiyaçlarını karşılayabilmek için kuruluşlar açacaklarını bildirdi.

Aileler evden giderken, engelli yakınlarını bırakabilecekleri kuruluşlar açılacak…

Kavaf, yaptığı açıklamada, engellilerin yaşadığı Engelsiz Yaşam Merkezleri’nde çocukların rehabilite edildiğini, kaynaştırma eğitimi aldıklarını ve kendileri için kurulan atölyelerde el işi, müzik, resim gibi uğraşlarla meşgul olduklarını söyledi.

Ayrıca engelsiz yaşam merkezleri olarak kurulan tek katlı evlerin bahçelerinde tavuk, koyun gibi hayvanlar beslediklerini, bahçe işleriyle uğraştıklarını anlatan Kavaf, engellilerin hayata tam olarak katılmalarını sağlamayı amaçladıklarını dile getirdi.

350 bini aile yanında

Kavaf, 350 bin engellinin ailesinin yanında desteklendiğini kaydetti. Engellisine bakan ailelerin gelir durumları ve taleplerine göre bir asgari ücret tutarında yardım yapıldığını ve bu yardımların 2 engelli çocuğa kadar verildiğini anlatan Kavaf, bu yardımın ailenin gelirinin ferde düşen kısmının asgari ücretin 3’te 2’sinden az ise yapıldığını söyledi.

Ailesinde engelli birey bulunan ve buna bakmak durumunda olan insanların zaman zaman sosyal ihtiyaçlarını karşılamada, dışarıda bir işini halletmede zorlandığını dile getiren Kavaf, “Engelli yakını olan aileler tatile giderken ya da bir hastanede işini yapmaya çalışırken engellisini bir süreliğine bırakabilecekleri yerler yok. Ailelerin bu ihtiyaçlarını karşılayabilmek için en fazla 2 aylığına engellisine bakılacak kuruluşlar açacağız” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek