Epidural anestezi nedir, nasıl uygulanır?

Uzmanlar, ağrısız doğum yapılabilen epidural anestezi yönteminde dokunma duyusunun kaybolmadığını, anestezinin neden olduğu tansiyon düşüklüğü ve baş ağrısı sorunlarının da kolayca giderilebildiğini belirtiyor.

Avrupa Şafak Hastanesi Anestezi Uzmanı Deniz Bozdoğan, epidural anestezi uygulaması hakkında önemli bilgiler verdi.

Hasta, oturur pozisyonda veya dizler bükülü, karnına çekilmiş ve başı öne eğilmiş yan yatar pozisyonda iken; anestezi hekimi girişimi yapacağı yeri belirler, antiseptik solüsyonla bölgeyi temizleyip, steril örtülerle örter. İnce bir iğne ile cilt ve cilt altı dokular uyuşturulduktan sonra işlem yapılır. Birkaç dakika süren işlem sonucunda epidural kateter dediğimiz ince uzun bir materyal epidural boşluğa yerleştirilir. Bölge steril olarak kapatılır.

Epidural anestezide ağrı ve acı azalır

Hasta, bu esnada kalp atımı, tansiyon ve kandaki oksijen düzeyi açısından izlenmekte ve önceden takılmış serumu damardan almaktadır. Tekrar sırtüstü yatan hastaya uygun lokal anestezik ilaç, yerleştirilen epidural kateterden verilir ve epidural boşlukta ilacın yeterince dağılması sonucu gereken uyuşma düzeyine ulaşılması beklenir. İlk 5-7 dakika içinde, hasta ayaklarında ve bacaklarında karıncalanma, ısınma hisseder. Zamanla bu uyuşma, göğüs altı hizasına dek yayılır. Dokunma duyusu kaybolmaz, ağrı ve acı dokunma şeklinde hissedilir.

Epidural anestezinin yan etkiler geçicidir

10. dakikadan itibaren hastada yan etki olarak tansiyonda düşme, bulantı olabilir. Ancak bu geçici bir durumdur. Sola yan yatırma, damardan verilen sıvı ve ilaçlarla tansiyon yükseltilir. Operasyon başlamadan önce hastaya testler yapılarak, uyuşmanın derecesi ve kalitesi ölçülür. Ameliyata tam hazır olma yaklaşık 25-30 dakikalık bir zaman gerektirir. Testler de tam uyuşmayı onaylarsa ameliyat başlar.

Epidural anestezi ile ağrısız doğum

Şimdiye kadar epidural anestezinin sezaryende kullanımından söz ettik. Normal doğum yapacak anne adayları bu teknikle ağrısız doğum yapabilmektedirler. Pek çok anne adayının korktuğu doğum ağrıları; epidural kateterden verilen uygun ilaçlarla ortadan kaldırılmakta, ağrılar basınç hissi olarak algılanmaktadır. Sezaryendeki gibi tam ağrısız acısız durum burada söz konusu değildir. Çünkü normal doğumda annenin aktif rolü vardır, kas gücü yerinde olmalı ve bebeği itebilmelidir. İşte bu nedenle ağrılar tamamen ortadan kaldırılmaz ve annenin doğum olayını gerçekleştirmesi için, basınç olarak hissettirilir. Basıncı hisseden anne adayı, ıkınması gerektiğini anlar ve bebeği aşağı iterek doğum olayını kolaylaştırır.

Epidural anestezi komplikasyonları

Tansiyon düşmesinden söz etmiştik. En sık karşılaşılan komplikasyon budur ve önlenmesi ya da tedavisi en kolay olan sorundur. Bir diğer komplikasyon; epidural boşluğun iç kısmını oluşturan ve “dura” olarak bilinen zarın iğne ile delinmesidir. Bunun sonucu ise ameliyat sonrasında gelişen baş ağrısıdır. Bol sıvı almak, kafeinli ilaçlar kullanmak ve sırt üstü yatmak, tedavide uygulanan yöntemlerdir.

Genellikle kanı sulandırıcı ilaçlar kullanan hastalarda rastlanan epidural hematom denilen epidural boşlukta kan toplanması, can sıkıcı bir komplikasyondur. Ancak ne iyi ki bu duruma çok nadir rastlanır. Tedavisi cerrahidir. Tüm bunları düşününce epidural anestezinin korkulacak bir yöntem olarak görülme olasılığı olabilir. Ancak, genel anestezinin komplikasyonları, epidural anestezinin komplikasyonlarından çok daha fazladır ve tecrübeli ellerde epidural anestezi korkulacak bir yöntem değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek