Erkeklere sağlıklı beslenme tavsiyeleri

Erkeklerin sağlıklı ve dengeli beslenmesi için her gün en az beş porsiyon meyve ve sebze yemelerini öneren uzmanlar, sağlıklı beslenmek isteyen erkeklere tavsiyelerde bulunuyor. İşte erkeklerin uyması gereken sağlıklı beslenme tavsiyeleri…

– Makarna, pirinç, patates, gibi nişastalı yiyecekler ve fasulye, bezelye, mercimek gibi bakliyat ürünlerini daha fazla yiyin. Bunlar yediklerinizin yaklaşık 3’te 1’ini oluşturmalıdır.

– Yağsız et seçin, yağını ve varsa derisini ayırın.

– Haftada 2 kez balık yiyin.

– Yiyeceklerinizi, yağda kızartmak yerine ızgara yapmak, fırında pişirmek, haşlamak, kaynatmak, buğulamak veya mikrodalga fırında pişirmek suretiyle hazırlayın.

– Yiyeceklerinizde şeker miktarını azaltın.

– Tuzdaki sodyum yüksek tansiyona yol açabilir ve bu da felç geçirme riskini artırır. Bu yüzden, yemek yaparken veya yerken yiyeceklerinize kattığınız tuz miktarını azaltmanız gerekir.

– Potasyumun tansiyon üzerinde yararlı etkisi vardır. Muz, domates, patates gibi iyi potasyum kaynağı olan gıdaları tüketin.

– Yediklerinizde bir miktar yağ olması önemlidir. Ancak yağlı gıdalardan, özellikle de doymuş yağ açısından zengin olan kırmızı et, sosis, tereyağı ve peynir ile margarinden yapılan pasta ve bisküvilerden kaçının.

– Günde en az 7 bardak su için, eğer egzersiz yapıyorsanız daha fazla su içmeye çalışın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek