Eşini tanımak evliliği mutlu hale getiriyor

Evliliklerinin mutsuzluk dönemine giren çiftlerin yaşantıları incelendiğinde, bu mutsuzluğun en önemli nedenlerinden birinin, eşlerin birbirlerinin yaşamındaki ayrıntılara karşı dikkatsiz yaklaşmaları olduğu ortaya çıkıyor.

Evliliklerde sorulması gereken en önemli soru: ” Eşimi ne kadar tanıyorum?” dur. Erkek karısının, kadın da kocasının nelerden hoşlandığı, hedefleri, korkuları, sıkıntıları, umutları hakkında az bir bilgiye sahip olabilir.

Bilgi bankası oluşturun

Kadın tiyatrodan hoşlanıyor olabilir, ama erkek karısının hangi sanatçıları beğendiğini bilemez. Kadın da kocasının en iyi anlaştığı arkadaşlarının isimlerini hatırlayamaz.

Oysa mutlu evliliklerde, çiftler, birbirlerinin dünyasıyla çok yakından ilgilidirler. Birbirlerine ait bilgi bankalarını geliştirmişlerdir ve bilgilerini de sürekli güncelleştirirler.

Çiftler, bir lokantaya gittiklerinde erkek, siparişi verirken, artık karısının yeni diyetiyle ilgili olarak kırmızı et yemediğini, karısının o gün iş yerinde önemli bir toplantısı olduğunu bilir; kadın eve işinden geç gelen kocasının hangi TV dizisini sevdiğini bildiği için onu kaydeder, son iki aydır ölüm korkusuna kapıldığını bilir.

Böyle bir bilgi bankanız yoksa eşinizi tanıyamazsınız. Yeterince tanıyamadığınız birini de gerçekten sevemezsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek