Eşiniz için şık giyinip süslenin

Evlilik terapistleri ve ilişki uzmanları, erkeklerin, evin içinde eşofmanlarla dolaşan, saçı başı birbirine girmiş eş istemediğini söylüyor ve kadınlara birkaç tavsiyede bulunuyor; “Kocanızı temizlik kıyafetlerinizle karşılamayın; onun için şık giyinin, makyaj yapın.”

Uzmanlar, erkeklerin eşlerini sürekli bakımlı ve güzel görmek istediklerini söylüyor. Eşinizin gözünün sizden başkasını görmemesi için kendinize özen göstermelisiniz. Unutmayın ki, evde yatak kıyafetleriyle dolaşan, saçı başı birbirine girmiş bir kadın çekici olamaz.

Kocanız için süslenmelisiniz. Böylece, ona ne kadar çok değer verdiğinizi anlayacaktır.

Erkekler şikayetçi

Evlilik terapisti Meliha Karayel, “Kadınlar, temizliklerine ve bakımlarına çok dikkat etmeli, Evin içinde eşofmanla dolaşmamalı. Kocasını, temizlik yaptığı kıyafetlerle karşılamamalı.

Evliliğinde sorunlar yaşayan ve bize başvuran erkekler, eşlerinin bakımsız olmasından çok şikayetçi oluyor. Eğitim seviyesi oldukça düşük olan bir erkek, eşinin manikür, pedikür yaptırmamasından, kendi vücuduna özen göstermemesinden şikayetçi olabiliyor.

Erkekler, eşlerinin kendileri için süslenmesini istiyor. Kocasının yanında eşofmanla dolaşan bir kadın, dışarıya çıkarken oldukça şık giyinip makyaj yaparsa, erkek bu duruma alınıyor. Eşinin başkaları için güzel giyindiğini, kendisine önem vermediğini düşünüyor.

Kadınlar, ‘Doğal olacağım’ derken bakımsız olmamalı. Sürekli güzel ve hoş kokmaya, temiz olmaya dikkat etmeli” diyor.

Dr. Meliha Karayel, kadınlara, eşlerini eve bağlamaları için şu önerilerde bulunuyor:

– Ufak kırgınlıkları abartmayın.

– Tartışma ortamından kaçınıp, kavgaya izin vermeyin.

– Anlayışlı ve duyarlı bir eş olmayı deneyin.

– Yorgun eve gelen kocanıza yüklenmeyin. İsteklerinizi ardı ardına sıralamayın. Önce onu dinleyin. Gününün nasıl geçtiğini sorun. Kendi sorunlarınızı anlatmak ya da isteklerinizi söylemek için eşinizin biraz sakinleşmesini bekleyin.

– Cinsellikte duyarlı ve ilgili olun. Eğer bir problem varsa, yok saymayın.

– Kıskançlıkta aşırıya kaçmayın. İlginizi belli edin fakat kocanızı zorlamayın, talefonla taciz etmeyin. Her dakika onu arayıp, nerede olduğunu sormayın. Eşinizin aklında ihanet yoksa bile, bu şekilde davranarak ona bunu hatırlatabilirsiniz.

– Çocuklara, aynı dili konuşarak yaklaşın, Eşlerden biri “Evet” derken, diğeri “Hayır” dememeli.

Mutlu etmek kolay

Bir erkeğin eşinden en çok beklediği şeylerin başında takdir edilmek, onaylanmak ve şefkat geliyor. Erkeklerin eşleri tarafından kindelerini erkek gibi hissettirilmek istediklerini söyleyen uzmanlar, kadınların evde sürekli çalışan bir temizlikçi gibi davranmamalarını, kadınsı taraflarını öne çıkartmaları gerektiğini söylüyor.

Etkilenmeyin

Uzmanlara göre, kadınlar özellikle yakın çevrelerinden çok etkileniyor. Öyle ki, anneleri, en yakın arkadaşları ve iş arkadaşları, kimi zaman kadınları kocalarına karşı negatif yönde etkileyebiliyor. Mutlu ve sorunsuz bir evlilik için, eşinizle aranıza hiç kimsenin girmesine izin vermeyin.

Heyecan bitmesin

Çok büyük aşklarla ve umutlarla başlayan evliliklerde bile, ilk zamanlardaki coşku bir süre sonra yerini monotonluğa bırakır. Bunu önlemenin en önemli yollarından biri ise çiftlerden her birinin, birbirinden bağımsız hayatları olduğunu kabul etmeleridir.

Kendinizi ihmal etmeyin

Evliliklerde çiftler bazen etraflarında başka insanlar, aktiviteler olduğunu unuturlar ve sadece birbirlerine odaklanırlar. Bu anlaşılır bir durum olmakla birlikte, dışarıya açılan bir pencereniz olmazsa bir süre sonra birbirinizi boğabilirsiniz.

Eşinizle tanışmadan önce kız arkadaşınıza zaman ayırırdınız. Peki, şimdi ne oldu? Sevgili kocanız hayatınızın merkezi haline geldi. Bunun yerine, bir birey olarak değerinizin farkına varın ve ondan bağımsız aktivitelerde de bulunun. Böylece, evliliğiniz sıkıcı hale gelmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek