Evde sağlık hizmetleri yaygınlaşıyor

Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürü İrfan Şencan, 467 hizmet biriminde, bin 700 kişilik ekiple evde sağlık hizmeti gerçekleştirdiklerini belirterek, aylık ortalama takip edilen hasta sayısının 15 bin olduğunu söyledi.

1. Uluslararası Evde Sağlık Hizmetleri Kongresi’nde konuşan Şencan, evde sağlık hizmetlerinin, yaşlısına değer veren Türk toplumunda dünyadaki örneklerinin önüne geçeceğini belirtti. Şencan, hedef kitleye en üst düzeyde evde bakım hizmetini götürmek derdinde olduklarını dile getirdi.

Evde sağlık hizmetlerinde koordinasyonun il sağlık müdürlüklerinde olduğunu ifade eden Şencan, aile hekimlerinin, evde sağlık hizmeti alması gerektiği tespit edilen kişilere birinci basamak koruyucu sağlık, tanı, tedavi, rehabilitasyon ve danışmanlık hizmeti verdiklerini vurguladı.

Evde sağlık hizmetinin, solunum sistemi rahatsızlıkları, yatağa bağlı hastalar, terminal dönem palyatif hastalar, ileri derecedeki kas hastaları, yeni doğanlara fototerapi uygulamalarını kapsadığını belirten Şencan, bu hizmet kapsamına alınanlara ağız ve diş sağlığı hizmeti de verildiğini ile getirdi.

Evde sağlık hizmeti alanların, muayenenin yanı sıra hemşirelik ve laboratuvar hizmetlerinden de faydalandığını dile getiren Tedavi Hizmetleri Genel Müdürü Şencan, bu kişilerin hastanelere gitmeden sağlık raporlarının çıkarılacağını, tıbbi cihaz ve malzemelerin de zimmet karşılığı hastanın kullanımına verileceğini bildirdi.

Evde sağlık hizmeti alan hastaların tedavi giderlerinin SGK kapsamında olduğunu belirten Şencan, 467 hizmet biriminde, bin 700 kişilik ekiple evde sağlık hizmeti gerçekleştirdiklerini, kayıtlı hasta sayısının bugün itibarıyla 30 bine ulaştığını, aylık ortalama 15 bin hasta takip edildiğini anlattı.

Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK) Özürlü Bakım Hizmetleri Daire Başkanı Avni Özkaya ise, 300 bin özürlüye aylık bağlayarak aile yanında bakım hizmeti verdiklerini söyledi. Yıl sonuna kadar bu sayının 380 bine ulaşacağını belirten Özkaya, “300 bin özürlümüzle iletişim kurulması paradan daha önemli. Yılda bir kez bu kişileri evde ziyaret etmeye çalışıyoruz” dedi.

Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanlığı Rehabilitasyon ve Eğitim Daire Başkanı Süleyman Rıdvanoğlu da, Türkiye’de yaklaşık 8.5 milyon özürlü olduğunu bildirdi. Doğuştan özürlülüğün, özür nedenlerinin yüzde 34’ünü oluşturduğuna dikkati çeken Rıdvanoğlu, doğum öncesi nedenlere bağlı özürlülüğün engellenebilir olduğunu vurguladı.

Rıdvanoğlu, kurumların bu hizmeti ayrı ayrı verdiğini belirterek, hizmetin çakışmaması için koordineli şekilde yürütülmesi gerektiğini dile getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek